Günlük Forex Analizleri

DX250121.png

Güne Bakış

Davos Zirvesi, Online da Olsa Bugün Başlıyor!
Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe;  önceki akşam(Perşembe) Joe Biden hükumetinin açıkladığı Covid-19 Kararnamelerinin yeni kısıtlamaları beraberinde getirebileceği ve bu bağlamda ekonominin olumsuz etkilenebileceği endişeleri ile risk alma iştahında düşüşle başladık. Ayrıca yine, önceki akşam konuşan ABD’nin müstakbel(ki Cuma günü Senato Finans Komitesi’nden onay aldı) Hazine Bakanı Janet Yellen’ın: Çin’e yönelik tarifeleri kaldırmak için acele etmeyecekleri ve bu ülke üzerindeki baskıyı devam ettirebilecekleri yönündeki söylemleri de risk alma iştahına olumsuz yansıdı. ABD teşvik paketine dair gelen haber akışları; Şubat başına işaret ederken, ekonomik takvimde açıklanan kritik verilerde; Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi İmalat PMI’ları beklentilerden kötü gerçekleşmeler gösterirken, Birleşik Krallık’ta ise; öncü PMI datalarının yanı sıra, Perakende Satışlar dataları da öngörüleri karşılayamadı. Akşamüzeri ABD’de açıklanan; öncü Markit İmalat PMI’ı ve Mevcut Ev Satışları dataları ise beklentilerin üzerinde gelerek, piyasalara bir miktar moral oldu. Yeni haftanın ilk işlem gününde de; ABD’deki Joe Biden hükumetinden gelecek yeni teşvik paketleri gibi piyasaları direkt ilgilendiren adımları takipte olacağız. Ayrıca, yine ABD hükumetinden; vergi düzenlemeleri ve Ticaret Savaşları gibi konulara dair olası haber akışları da önem arz edecekken, bugün başlayıp 5 gün boyunca online olarak düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu(Davos Zirvesi)’ndan gelecek mesajlar ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Yurtiçinde ise İstikşafi Görüşmeler Bugün Başlayacak!
Yurtiçinde de, geçtiğimiz Cuma günkü işlem gününde; kur ve borsada küresel risk alma iştahındaki daralmanın etkisiyle negatif başlangıçlar ortaya çıkarken, son zamanlarda spekülasyon konusu olan erken seçimler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: 2023 Haziran ayından önce seçimlerin yapılmayacağına dair söylemleri bir miktar negatifliği sınırladı. Günün sonunda ise; Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard And Poor’s ‘un Türkiye raporu açıklandı ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi not ve görünümü sabit bırakıldı(“B+” ve “Durağan”). Yurtiçinde yeni haftanın ilk işlem gününde TL varlıkları açısından; Yunanistan ile yaklaşık 5 yıl sonra başlayacak olan istikşafi görüşmelere dair gelişmeler kritik olacak. Ayrıca, yine iç taraftaki; yapısal reformlar gibi diğer önemli konular ile küresel cepheden; Davos Zirvesi gibi risk alma iştahına ve bu bağlamda Gelişen Ülke Varlıklarına da etki edebilecek haber akışları ile de volatil işlemler ortaya çıkabilir.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin