Günlük Forex Analizleri

DX251220.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalarda; “Noel Tatili” Nedeniyle Bugün İşlem Yapılmayacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; Brexit Ticaret Anlaşması’nın onaylanabileceğine dair iyimserlikle başlanırken, sabah saatlerinden itibaren Boris Johnson ile Ursula von der Leyen üzerinden başlayan görüşmeler “Balıkçılık” konusundaki anlaşmazlıkların devamı nedeniyle saatlerce devam etti. Akşamüzeri gelen açıklamalar ile anlaşmanın sağlandığı bildirilirken, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson: Anlaşmanın, 30 Aralık’ta parlamentoda oylamaya sunulacağını deklare etti. Anlaşmaya dair beklentiler ile küresel tarafta hızla artan risk alma iştahı kapsamındaki pozitif fiyatlamalar, anlaşmanın sağlanması sonrasında –beklentilerin bitmesiyle- yerini kâr satışlarına bıraktı. Keza, anlaşmanın sağlanması sonrasında İskoçya Başbakanı(1.Bakan) Nicola Sturgeon’un tekrardan bir bağımsızlık referandumu yaparak Birleşik Krallık’tan ayrılabileceklerine dair açıklaması da Pound ve Euro(özellikle Pound) üzerindeki geri çekilmelerde etkiliydi. Dün ayrıca, ABD Başkanı Trump’ın veto tehditi sonrasında sürüncemede kalan yeni teşvik paketi konusundaki belirsizlikler de; bir miktar risk alma iştahını baltalarken, dikkatler bu anlamda Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’nin; paket içerisindeki bireysel yardım tutarını 600 Dolar’dan 2000 Dolar’a çıkartmaya yönelik tasarısına çevrildi. Temsilciler Meclisi’nde oylamaya sunulan değişiklik tasarısına; GOP(Cumhuriyetçi Parti) üyelerince itiraz edildi ve gündemden düştü. Ancak, Pelosi: Pazartesi günü yeni bir oylama arayacaklarını deklare ederken, mevcut durumdaki paketin Trump tarafından onaylanmasına yönelik talebini tekrarladı. Noel tatilleri nedeniyle küresel tarafta bugün işlemler olmayacak. Ancak yine de; mutasyona uğramış yeni tür Covid-19, Brexit Ticaret Anlaşması ve ABD Teşvik Paketi gibi önemli gündem maddelerine dair gelişmeleri tatil sonrası fiyatlamalara etkisi açısından takipte olacağız.   

TCMB’nin 200 Bp. Faiz Artırımı; Kredibiliteye Olumlu Yansıdı ve TL Varlıklarına da Pozitif Etki Etti!
TL varlıkları için dünkü işlem gününün en önemli fiyatlama unsuru hiç kuşkusuz; TCMB’nin yapacağı PPK toplantısından çıkacak faiz ve politika kararlarıydı. Kurum, kararlar öncesinde 1 hafta vadeli 39 Milyar TL tutarlı repo ihalesi de açarken, açıklanan faiz kararında ise; yüzde 15 düzeyindeki Politika Faizi(1 Hafta Vadeli Repo İhale Oranı) 200 Baz puanlık artışla yüzde 17’ye yükseltildi. Karar metninde belirtilen risk vurguları da –ilerleyen süreçte gerekirse sıkılaştırmanın devam edebileceği algısı oluşturarak- faiz artış kararı ile birlikte yatırımcılar üzerinde güven telkin ederken, buna paralel olarak kurlar ve borsada pozitif fiyatlamalar ortaya çıktı. Öyle ki, uluslararası birkaç kurum da faiz artırım kararını olumlu bulan açıklamalarda bulunurken, böylece; TCMB Başkan değişikliğinin yapıldığı 7 Kasım’dan bu yana sağlanan kredibilitenin devam etmesi(hatta belki daha da artması) açısından da önemli bir adım atılmış oldu. Kararların hemen sonrasında açıklanan; TCMB rezervlerinde yaşanan yükselişler de olumlu yönde dikkat çekerken, ayrıca akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Koca tarafından; Covid-19 ile mücadele açısından kritik olan Sinovac aşısının önümüzdeki hafta başında Türkiye’ye gelebileceğinin ve yeni kısıtlamanın düşünülmediğinin belirtilmesi de pozitifti. Bugün, uluslararası piyasaların tatil olması nedeniyle sadece borsa tarafındaki fiyatlamaların takip edileceği iç piyasalar için, gün boyunca; dünkü TCMB/PPK kararlarının iç ve dış taraftaki yankılarını takip edeceğiz. Ayrıca, yine; TCMB ve BDDK gibi kurumların olası yeni normalleşme adımları ile jeopolitik ve siyasi meselelere dair gelişmelerle birlikte borsada oynaklıklar görebiliriz. Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni dataları da fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin