Günlük Forex Analizleri

DXY250221.png

Güne Bakış

Bugün, ABD’den Gelecek Veriler Küresel Çapta Kritik Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe kısmen negatif başlangıçlar yapılırken; ilerleyen saatlerde dalgalı seyir izlendi. Özellikle de öğleden sonra; ABD tahvil faizlerinde görülen sert yükselişler ile risk alma iştahında da daralmalar ortaya çıktı.  Önceki gün FED Başkanı Powell’ın:  Sıkılaştırmaya geçiş için henüz çok erken olduğuna dair söylemlerine karşın, küresel ekonomide; aşılamaya dair olumlu haber akışları(ki FDA tarafından: Johnson&Johnson aşısının G.Afrika varyantı karşısında yüzde 73 ile 81 arasında etkili olduğu bildirildi) ve vaka sayılarındaki görece azalma ile yine son zamanlara özellikle Avrupa’da ülkelerin normalleşme adımlarına başlaması ve ABD başta olmak üzere beklentilerden iyi gelen ekonomik verilerin toparlanmaya işaret etmesi, emtialardaki yükseliş ile birlikte; enflasyon ve bu kapsamda daha hızlı sıkılaştırma ihtimalini canlı tutarak dün de tahvil faizlerini yukarı götüren sebepler arasındaydı. Uluslararası yatırım kuruluşlarının büyümeye dair yukarı yönlü revizeler de bulunması ve yine tahvil faizlerinde yükselişlerin devam edebileceğine dair söylemler ile de daha yüksek faiz almak isteyen yatırımcıların tahvillerde satışa yöneldiği görüldü. Akşam saatlerinde ise yine Jerome Powell pay piyasalarının imdadına yetişti ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı sunumda: Ekonomi iyileşirken enflasyonda oynaklıklar olabileceğini ancak enflasyonun hedeflere ulaşmasının 3 yıldan fazla sürebileceğini belirterek, piyasalardaki; olası erken enflasyon artışı ve buna paralel erken sıkılaştırma endişelerini bir kez daha bertaraf etti. Yeni güne de; Powell’ın bu söylemlerinin etkisiyle risk alma iştahı yüksek başladık. Yine de günün devamında; olası emtia/verim eğrisi rallisinin devamını takipte olacağız. Yine, önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta; ABD yardım paketi, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları da izleyeceğiz. Ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişimi ve PCE rakamları ile İşsizlik Oranı gibi önemli veriler ile de piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

 

Dün Akşam, FED Başkanı Powell ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamaları İle Kurlar Dizginlendi!

Yurtiçinde, dünkü işlem gününe; TCMB’nin, TL Zorunlu Karşılık Yükümlülükleri için tüm vadelerde 200 Baz puanlık artışa geçmesi ile başladık. Gün içerisinde ABD tahvil faizlerindeki yükselişin küresel piyasalarda baskıya neden olması ile TL varlıkları da baskı altına girerken, aybaşından bu yana kurlarda en yüksek, borsada en düşük seviyeler test edildi. Bist100 Endeksi’nin kapanışı sonrasında; FED Başkanı Powell’ın küresel piyasaları yatıştıran açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform paketinin 1 hafta içerisinde açıklanacağına dair söylemleri ile kurlarda geri çekilmeler oluşurken, Viop Bist30 Endeksi de kısmen toparlama gösterdi. TL varlıkları açısından bugün de; iç ve dış taraftan önemli konulara ve ekonomik verilere dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, TCMB’nin dün yapmış olduğu 200 baz puanlık Zorunlu Karşılık sıkılaştırmasının devamı niteliğinde yine; TCMB ve BDDK’dan gelebilecek yeni hamlelerle de TL varlıklarında oynaklıklar görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin