Günlük Forex Analizleri

DXY250321.png

Güne Bakış

3.Dalga Endişeleri Öncü PMI Verilerini Gölgede Bıraktı!

Küresel piyasalarda dünkü ekonomik takvimde; öncü PMI rakamları takip edildi. Avrupa tarafında açıklanan; Almanya, Fransa, Euro bölgesi ve İngiltere öncü PMI dataları beklentilerden iyi gerçekleşme gösterirken, ABD’nin öncü PMI dataları ise öngörüleri karşılayamadı. Diğer kritik verilerde ise; İngiltere’nin enflasyon rakamları büyük oranda vasat bir görünüm çizerken, ABD’nin Dayanaklı Mal Siparişleri artış beklentilerine karşın daralma göstererek hayal kırıklığı oluşturdu. Piyasalarda genel anlamda pandemide 3.dalga endişeleri fiyatlamalar üzerinde etkili olurken, sabah saatlerinde borsaları ve ABD tahvil faizlerini baskı altına aldı. Öte yandan günün diğer gelişmelerinde ise; NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Brüksel’e gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın, Kuzey Akım Boru Hattı konusunda yapmış olduğu tehditkâr açıklamalar bir miktar tedirginlik oluştu. Keza, Blinken’ın;  Çin ve Rusya hakkındaki söylemleri de ileriye dönük olarak riskleri artırabilecek türdendi. Yine, Dünyanın ikinci büyük nüfusuna sahip ülkesi olan Hindistan’da duble mutant görüldüğüne dair haber akışları dikkat çekiciydi. Ayrıca AB’nin aşı ihracat kurallarını sıkılaştıracağına dair haberler de gündemin önemli konularından birisiydi. devam ediyor. Akşam saatlerinde FED Başkanı Powell ise yaptığı açıklamalarda; uzun dönem tahvil faizlerinde yaşanan yükselişten endişe duymadığını, ekonominin iyileşen görünümünü yansıttığını ifade etti. Piyasadaki enflasyon endişeleriyle ilişki olarak da: Yüksek enflasyon beklemediklerini, bunun karşılaşılması halinde ise kullanabilecek gerekli araçları olduğunu dair ifadeler kullandı. Petrol açısından ise; bir konteyner gemisinin Süveyş kanalını kapatması sonrasında petrol tankerlerinin sevkiyat yapamaması, fiyatlamalar üzerinde etkili olan gelişmelerdendi. Yeni günde; ECB Aylık Raporu, BOE ve ECB Başkanlarının konuşması, ABD’den Büyüme Verisi ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularını takip edeceğiz.

 

Yurtiçi Tarafta İç Dinamiklerle Fiyatlamalar Devam Ediyor!

Yurtiçi tarafta ise, kurlarda ve borsalarda iç dinamiklere bağlı hareket dün de devam etti. Dikkatlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında; piyasalara ve kabine değişikliğine yönelik mesajlar verilmezken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Brüksel’deki NATO karargâhında yapmış olduğu görüşme sonrasında; ABD kanadının, S-400 konusunda yaptığı uyarılar ileriye dönük olarak kritikti. Akşam saatlerinde ise; TCMB’nin yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu banka müdürleriyle görüştü. Kavcıoğlu: “Bankacılık sektörü ve diğer tüm paydaşlarla iletişim içinde olacağız. Şeffaflık ve öngörülebilirlik önemli ve buna önem vereceğiz. Piyasalarda müdahaleci olmayacağız ve serbest piyasa kurallarına bağlı kalacağız. Enflasyon hedeflerine bağlı kalacağız. Enflasyon hedefi ve beklentisi dikkate alınarak para politikası duruşu belirlenecek” şeklinde konuştu. Tüm bu gelişmeler ışığında kurlarda dalgalı seyir oluşurken borsa tarafı ise Londra piyasasında gecelik TL Swap faizlerinin büyük oranda normalleşmesiyle alıcılı seyir izledi. TL varlıkları açısından; bugün için yine; dikkatlerimiz kabine değişikliği başta olmak üzere hükümetten gelecek açıklamalarda olacak. TCMB ve BDDK gibi regülatörden gelebilecek ekstra açıklamalar da fiyatlamalarda oynaklık yaratabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin