Günlük Forex Analizleri

DX260121.png

Güne Bakış

İtalyan Hükumetinin Durumu, Davos Zirvesi, Pandemi ve Teşvik Paketleri Kritik Gündemler!
Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe pozitif başlangıçlar yaptık. ABD ‘de yeni hükumetin ele alacağı teşvik paketlerine dair beklentiler korunurken, ayrıca; dün itibariyle online olarak başlayan Dünya Ekonomik Forumu(Davos Zirvesi) kapsamında Covid-19 ve ticari ilişkiler konusunda Dünya Liderlerinden gelmesi düşünülen dayanışma mesajlarına dair beklentiler de risk iştahına olumlu yansıdı. Gün içerisinde Davos çevrimiçi oturumunda konuşan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’inn bu yöndeki açıklamalarına karşın; ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın, Covid-19 yayılımını azaltmak için ABD’ye yönelik seyahatlere sınırlamalar getiren bir kararname imzalayacağına dair haber akışları tedirginliğe neden oldu. Keza, Almanya’da açıklanan IFO Endeksleri de beklentilerin altında kalırken, Başbakan Conte’nin istifa edeceği ve İtalyan hükumetinin dağılacağına dair bazı haber akışları da -ilk başta yalanlansa da- akşam saatlerinde birkaç kaynağın teyit etmesi ile Euro varlıkları baskı altında kaldı. Yine, Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan ECB Başkanı Lagarde’ın: Euro Bölgesi’nde toparlanmanın gecikebileceğine dair söylemleri de kritikti. ABD Borsalarında akşam saatlerinde; California’daki kısıtlamaların kademeli kaldırılabileceğine dair haber akışları ve Moderna’dan gelen; yeni varyantlara karşı aşıların başarılı olabileceği gibi açıklamalar ile şirket bazlı bazı spesifik fiyatlamalarla yaşanan toparlanma hareketlerine karşın, bir çok borsa endeksinin negatif tarafta kaldığı görüldü. Risk iştahında yaşanan daralma ile başladığımız haftanın ikinci işlem gününde de; Davos Zirvesi’nden gelecek mesajlar öncelikli olarak takibimizde olacak. Ayrıca, ABD teşvik paketi, İtalyan hükumetinin durumu ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları da önem arz edecekken, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Birleşik Krallık İş İstatistikleri ve ABD Tüketici Güveni gibi verilerle de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Yeniden Başlayan İstikşafi Görüşmeler; AB ve ABD’yi Memnun Etti!
Yurtiçinde de, yeni haftanın ilk işlem gününde; küresel risk alma iştahındaki artışla TL varlıklarında sabah saatlerinde pozitif fiyatlamalar ön plana çıktı. Keza, Türkiye ve Yunanistan arasında yaklaşık 5 yıl aradan sonra başlayan istikşafi görüşmeler de pozitifliği desteklerken, küresel tarafta –özellikle de Euro Bölgesi kaynaklı- öğleden sonra daralma gösteren risk alma iştahının etkisiyle TL varlıkları da kısmen baskı altına girdi. Akşamüzeri; istikşafi görüşmelerin başlaması sebebiyle ABD’den gelen memnuniyet açıklamaları sonrasında, akşam saatlerinde de; AB Dışişleri Bakanları toplantısının akabinde benzer ifadeler kullanılması ve Türkiye’ye yönelik yaptırımların kaldırılabileceğine dair açıklamalar, ileriye dönük olarak pozitiflik içeren kritik gelişmelerdendi. Yurtiçinde haftanın ikinci işlem gününde de TL varlıkları açısından; Yunanistan ile yürütülen istikşafi görüşmelere dair gelişmeler kritik olacak. Ayrıca, yine iç taraftaki; yapısal reformlar gibi diğer önemli konular ile küresel cepheden; Davos Zirvesi gibi risk alma iştahına ve bu bağlamda Gelişen Ülke Varlıklarına da etki edebilecek haber akışları ile de volatil işlemler ortaya çıkabilir.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin