Günlük Forex Analizleri

DXY260221.png

Güne Bakış

Erken Sıkılaşma Riski İle Küresel Piyasalar Teyakkuzda!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; J.Powell’ın önceki akşam Temsilciler Meclisi Finansal hizmetler Komitesi’nde yapmış olduğu açıklamaların etkiyle risk alma iştahı yüksek başlanırken, akabinde ise yine ABD tahvil faizlerinde yükselişlerin devam etmesi ile piyasalarda satış baskısı oluştu. Ekonomik takvimde; ABD’de takip edilen kritik veriler büyük oranda beklentileri karşılarken, aynı saatlerde açıklanan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın G20 Liderlerine yönelik yazdığı mektupta: Mali teşviklerin devam etmesi gerektiğine yönelik mektubunun etkisi piyasalarda sınırlı kaldı ve piyasalar olası bir erken sıkılaştırma risklerini fiyatlamaya devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.56, 30 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.15 seviyelerini test ederken, uzun süredir çok düşük seviyelerde yer alan 1 ve 2 yıllık tahvil faizleri de artan toparlanma/enflasyon/sıkılaştırma beklentileri ile hızla tırmanışa geçti. Bu hareketler kapsamında borsalarda sert kayıplar ortaya çıkarken, yine ABD Dolarının karşısındaki para birimlerinde(özellikle de gelişmekte olan ülkelerin) de hızlı değer kayıpları yaşandı. Haftanın son işlem gününde de küresel piyasalarda yine; toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrisi rallisinin durumunu öncelikle takipte olacağız. Yine, bu bağlamda Ekonomik takvimde açıklanacak olan; FED monitörünün önemli kalemlerinden ABD PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endekslerine ait rakamlar ve FED/FOMC yetkililerinden gelecek açıklamalarla piyasalarda oynaklıklar görülebilir. Ayrıca, önemli gündem maddeleri olarak; ABD yardım paketi, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları da izleyeceğiz.

 

TL Kurları; “Taper Tantrum” Moduna Girdi!

Yurtiçinde, dünkü işlem gününde; karmaşık fiyatlamalar ortaya çıktı. Çarşamba günü kapanış sonrasında FED Başkanı Powell ve Cumhurbaşkanı Edoğan’dan gelen olumlu açıklamaları fiyatlayamayan Borsa İstanbul Ulusal 100 Endeksi; dünkü açılışta doğal olarak yukarı yönlü sert gap ile açılış yaparken, akabinde ise yine küresel çapta; ABD tahvilleri üzerinden enflasyon/erken sıkılaştırma kaygıları ile daralan risk alma iştahından nasibini aldı. Kurlar ise, bir yandan; Zorunlu Karşılık hamlesi sonrasında oluşan fiyatlamalar, diğer yandan; küresel risk alma iştahındaki daralmanın gelişen ülke para birimlerini sert bir şekilde baskılamasından direkt etkilenerek hızla tırmanışa geçti. TL varlıkları açısından bugün de; özellikle küresel tarafta oluşan fiyatlamaları takipte olacağız. Yine, iç taraftan TCMB ve BDDK gibi regülatörlerden gelebilecek yeni hamleler ve hükumet yetkililerinin açıklamalar ile de TL varlıklarında oynaklıklar görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin