Günlük Forex Analizleri

DXY260321.png

Güne Bakış

İyi Gelen Veriler ve Yapılan Açıklamalar Borsalara Alım Getirdi!

Küresel tarafta dünkü işlem gününe bir miktar tepki alımlarıyla başlandığını gördük. Gün içinde FED Başkanı Powell’ın: “Ekonomi toparlandıkça ve hedeflerimize doğru önemli ilerlemeler sağladıkça tahvil alımlarını azaltacağız” şeklindeki risk iştahını azaltıcı söylemlerinin yanı sıra; Avrupa’daki birçok ekonominin yeni karantina tedbirlerini açıklamaya devam etmesi de piyasalar açısından negatif unsur içermeye devam etti. Akşam saatlerinde ise; oldukça iyi gelen ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları(4.Çeyrek Büyüme datası da yukarı yönlü revize edildi), FED’in hisse geri alımı ve temettü ödemelerini 30 Haziran’da serbest bırakacağına dair haber akışları ve ABD Başkanı Biden’ın hızlı aşılamayla ilgili sözleri sonrasında gelen alımlarla pozitif kapanış gerçekleştirdi. Joe Biden, düzenlediği ilk basın toplantısında ayrıca: “Çin ile çetin bir karşılaşma değil, bir rekabet peşindeyiz” söylemiyle ticaret savaşı endişelerini törpüledi ve risk iştahının artmasına destek sağladı. Yeni günde; Japonya’da açıklanan TÜFE verilerinin ardından, Birleşik Krallık’tan; Perakende Satışlar. Almanya’dan; İşletme Beklentileri, Mevcut Değerlendirme, İFO İş İklimi Endeksi. ABD’den; Mal Ticaret Dengesi, Kişisel Tüketim Harcamaları(PCE), Michigan Üniversitesi Tüketici Beklentileri ve Federal Bütçesi’ni takip edeceğiz.

 

Yurtiçinde Beklenen Haber Akışları Önemini Korumaya Devam Ediyor!

Yurtiçi tarafta ise, USD/TL’de yataya yakın ve borsalarda ise satıcılı fiyatlamaların yine devam ettiği görüldü. Ekonomik verilerde, sabah saatlerinde TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Güven Endeksi’nde; Mart ayında, Şubat ayına göre artış göstererek 86,7 oldu. Öğleden sonra yayımlanan TCMB’nin açıkladığı haftalık verilere göre; 19 Mart haftası itibariyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) brüt döviz rezervi 53,9 milyar dolara yükseldi. Günün gelişmelerinde; Uluslararası Finans Enstitüsü, Türk Lirası için "adil değer" tahminini 7,50 olarak korumaya devam ettiğini bildirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global’den gelen açıklamalarda: “Türkiye'de kısa vadede izlenecek en önemli 3 gelişmenin ilki, vatandaşların dolarizasyon trendleri ve parasal olmayan altın alımları tutumu olacak. İkincisi, bankaların dış fonlamaya erişimleri olacak. Üçüncü gelişme de ABD'deki Halkbank davası dahil ihtimali bulunan yaptırımları dair gelişmeler olacak.” İfadeleri yer aldı. AB Liderler Zirvesi bildirisinde; AB'nin, Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde iş birliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi. TL varlıkları açısından; bugün için; sabah saatlerinde açıklanacak olan İmalat Güveni ve Kapasite Kullanım Oranlarını takip edeceğiz. Ayrıca Londra Swap Piyasası gecelik TL faiz oranlarındaki fiyatlamalar, Hükümetten kabine değişikliğine dair haber akışları ve Regülatörden gelebilecek açıklamaları izlemede olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin