Günlük Forex Analizleri

Güne Bakış

Küresel Tarafta Olumsuz Gelişmeler Daha Fazla!
Hafta sonunda ABD’de ve Avrupa’nın önde gelen birçok ülkesinde rekorlar kıran Covid-19 günlük vaka artış sayıları sonrasında; Avrupa başta olmak üzere bazı ekonomilerde yeniden kısmi karantina uygulamalarının başlamış olması; küresel çapta risk alma iştahını daraltarak, dünkü işlem gününe; borsalar, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki birçok para biriminde negatif başlangıç yapmamıza neden oldu. Ayrıca, ABD’de yeni teşvik paketi konusundaki belirsizliklerin devam ediyor olması da bu yöndeki fiyatlamalar üzerinde etkiliydi. Keza, Uzakdoğu tarafından gelen haberlerde; Çin Dışişleri Bakanlığı’nın, Tayvan’a silah satışı yaptığı için bazı önemli ABD savunma  şirketlerine yaptırım kararı alındığını açıklaması ve Güney Kore’de “İkizdemi(Grip ve Covid-19’un aynı anda görülmesi)” korkusuyla grip aşı olanların içerisinden hayatını kaybedenlerin sayısının 59’a yükselmesi de tedirginliğe neden oldu. Ekonomik takvimde; Almanya’dan vasat gelen IFO Endeksleri sonrası kurumdan gelen uyarılar ve ABD tarafında açıklanan Yeni Konut Satışları datasının tahminlerin altında kalması da negatifti.  Yine; Brexit konusundaki ve akşam saatlerinde Steven Mnuchin ile Nancy Pelosi arasında bir kez daha başarısızlıkla sonuçlanan ABD’nin Yeni Teşvik Paketi’ndeki çıkmaza dair belirsizliklerin devam ediyor olması da diğer negatif unsurlardandı. Belki de günün tek olumlu haberi ise; AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen potansiyel Covid-19 aşısının, yaşlılarda da gençlerde olduğu gibi bağışıklık tepkisi oluşturduğunun belirtilmesiydi. Haliyle; bu kadar fazla olumsuzluğun olduğu bir ortamda bu haberin etkisi de oldukça sınırlı kaldı. Yeni güne de kritik haberler ile başladık. ABD Başkanı Donald Trump’ın bir süredir Yüksek Mahkemeye seçtirmek için mücadele ettiği muhafazakâr görüşlü Yargıç Amy Coney Barrett için Senato’da yapılan oylamada; 48 karşı 52 onay oyu çıktı. Böylece, Barrett; Trump döneminde ABD AYM’sine seçilen üçüncü, toplamda da altıncı(toplam 9 üye var) muhafazakâr görüşlü yargıç oldu ve sık sık seçimlerin yüksek mahkemede sonuçlanabileceğini dillendiren Trump’ın elini de güçlendirdi. Diğer önemli gelişme ise; bir süredir Covid-19 tedavisi için antikor testleri yapan Ely Lilly’in, hastanede yatan hastalar üzerindeki denemelerinin başarısızlıkla sonuçlandığının açıklanmasıydı. 
Haftanın ikinci işlem gününün devamında da küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD’nin yeni teşvik paketi ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.  Ayrıca; ABD’nin Dayanıklı Mal Siparişleri ve CB Tüketici Güveni Endeksi gibi küresel çapta önemli bazı datalar, global şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

İç Tarafta da Riskler Yine Ön Planda!
İç tarafta da; TL varlıkları haftanın ilk işlem gününe negatif başlangıçlar yaptı. Gerek; küresel tarafta Covid-19 Pandemisi ve ABD teşvik paketine dair belirsizliklerin risk alma iştahını daraltması, gerekse; S400 meselesi ve diğer jeopolitik risklerdeki(Rus savaş uçaklarının Idlib’deki Türkiye destekli güçlere saldırı düzenlemesi, Fransa ve Yunanistan ile yaşanan gerginlikler ve Libya konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamalar) artışlar bu fiyatlamalara temel teşkil etti. Ekonomik takvimde açıklanan ekonomik verilerde ise; Reel Kesim(İmalat Sanayi) Güveni 2018 Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, Kapasite Kullanım Oranı da son 8 ayın en iyi seviyesinde geldi. Ancak, bu veriler; Borsa ve kurlarda yaşanan negatif fiyatlamaları engellemeye yetmedi.  Keza, akşam saatlerinde Türkiye’nin ve Yunanistan’ın karşılıklı NAVTEX iptalleri ve BDDK’nın aktif rasyosu konusunda yaptığı düzenlemenin etkileri de büyük oranda nötr oldu. Haftanın ikinci işlem gününde de; küresel risk alma iştahının durumu kadar, iç taraftaki jeopolitik meseleler ve yarın açıklanacak olan senenin son enflasyon raporuna dair beklentilerin; CDS ve faizler üzerinden kurlar üzerindeki yansımalarını da takip edeceğiz. Borsa tarafında da gerek iç meseleler, gerekse de yine küresel taraftaki önemli konularla fiyatlamalar şekil bulabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin