Günlük Forex Analizleri

Güne Bakış

Küresel Çapta Riskler Arttıkça, Yatırımcılar Güvenli Limanlara Yönelme Eğiliminde!
Hafta başında; Coronavirüs Pandemisi’nde yeniden görülen ciddi vaka artışları sonrasında Avrupa kıtası başta olmak üzere bazı önemli ülkelerin kısmi kapatmaları bir kez daha devreye alması ve ABD ‘nin yeni teşvik paketine dair belirsizlikler ile; endeksler, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki para birimlerinde ortaya çıkan sert satışlar, dünkü işlem gününün başlangıcında yerini tepki alımlarına bıraktı. Buna karşın, Fransa’da ve Almanya’da yeniden karantinaların başlayacağına dair haber akışları ise; CAC40 ve DAX30 endekslerini baskı altına almaya devam etti. Ekonomik takvimde açıklanan önemli datalarda ise; ABD’nin Eylül ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve S&P/CS 20 Şehir Konut Fiyat Endeksi dataları beklentilerin üzerinde gerçekleşmeler gösterirken, CB Tüketici Güveni ise tahminlerin ve önceki ayki seviyesinin altında kaldı. Öte yandan, ABD Senatosu’nun 9 Kasım’a kadar tatile girmesine yönelik çoğunluk(Cumhuriyetçiler) lideri McConnell’in kararı ve Eli Lilly’nin antikor testlerinde; yatan hastalara uygulanan tedavinin karşılıksız kaldığının belirtilmesi de negatifti. ABD vadelilerinin pozitif başladığı günde, spot endekslerin açılması sonrasında gelen bazı bilançolar ve Beyaz Saray Basın Sekreteri’nin: Seçim öncesinde Coronavirüs yardım paketi konusunda bir anlaşma sağlanması ihtimalinin zayıf olduğuna yönelik açıklaması birlikte ibre yeniden terse döndü. VIX Endeksi yeniden 33 seviyesinin üzerine çıkarken, ABD Doları’nın yanı sıra; Japon Yeni, Ons Altın ve tahvillerden oluşan diğer güvenli limanların da yeniden talep görmesi dikkat çekti. Bugünkü işlem gününde de küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD’nin yeni teşvik paketi ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.  Ayrıca; ABD’nin Ticaret Dengesi gibi küresel çapta önemli bazı datalar, global şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve VIX gibi önemli göstergelerde oluşacak fiyatlamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

İç Tarafta Senenin Son Enflasyon Raporu Açıklanacak!
İç tarafta dünkü işlem gününe de TL kurları açısından negatif başladık ve günün devamında da yeni rekorlar kırıldı. Borsa tarafında ise; açılış ile başlayan negatif hareketler, BDDK’nın aktif rasyosuna yönelik düzenlemesinin bankacılık endeksi üzerindeki pozitif etkisi ve Cumhuriyet Bayramı tatilleri öncesinde ortaya çıkan takas avantajı ile yerini kısmi pozitifliğe bıraktı. Haftanın üçüncü işlem gününde de; küresel risk alma iştahının durumunun yanı sıra, iç taraftaki jeopolitik meselelere dair gelişmeler ile TL varlıklarında fiyatlamalar şekil bulabilir. Ayrıca, Ekonomik Güven Endeksi’nin ve TCMB’nin geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı PPK toplantısının özetinin de açıklanacağı günün, merakla beklenen hususlarından birisi de; TCMB Başkanı Murat Uysal’ın açıklayacağı senenin son enflasyon raporu olacak.  Zira, açıklanacak olan enflasyon tahminlerindeki revizeler kadar; kullanılacak iletişim dili de fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin