Günlük Forex Analizleri

DX281220.png

Güne Bakış

AB’de Aşılama Başladı, Trump ABD Teşvik Paketini Onayladı; Piyasalar Tatil Dönüşüne Moralli Başladı!
Küresel tarafta, geçtiğimiz Cuma günü; Noel Tatilleri nedeniyle işlem yapılmadı. Buna karşın yine de; önemli meselelere dair haber akışlarını takipteydik. Önceki gün AB ve Birleşik Krallık arasında Brexit Ticaret Anlaşması üzerinde sağlanan uzlaşı sonrasında dikkatler tarafların parlamento oylamalarına çevrilmişti. Oylamalar öncesinde taraflardan gelen açıklamalar takip edilirken, herhangi bir olumsuzluk gözlemlenmedi. Diğer yandan; ABD’de, Trump’ın veto tehdidine uğrayan yeni teşvik paketi ve son iki haftadır gündemi sarsan mutasyon konusu da takibimizdeydi. Trump, paketi Cuma günü de onaylamazken, mutasyona uğramış virüsün önceki gün Almanya’da görülmesi sonrasında; geçtiğimiz Cuma günü de Japonya’da İngiltere temaslı 5 kişide daha görüldüğü açıklandı. Noel tatilleri dönüşü küresel tarafta yeni haftanın ilk işlem gününe ise; AB ‘de aşılamanın başlaması ve görece olarak küresel çapta zayıflayan günlük Covid-19 vaka artış hızı ile kısmen pozitif başlangıç yapılırken, sabaha karşı gelen haberde; ABD Başkanı Trump’ın, 900 Milyar Dolar civarındaki yeni teşvik paketi ve 1 Trilyon 400 Milyar Dolar tutarındaki mali yıl bütçesini içeren paketi onayladığının belirtilmesi ile risk alma iştahı hızla yükseldi. Günün devamında fiyatlama davranışlarına etkileri açısından yine; mutasyona uğramış yeni tür Covid-19, aşılama çalışmaları ve Brexit Ticaret Anlaşması gibi önemli gündem maddelerini takipte olacağız.   

Pozitif Seyreden TL Varlıklarında; Libya Riski ise Bir Miktar Tedirginlik Unsuru!
Geçtiğimiz Cuma günü, TL kurları için; küresel taraftaki Noel tatillerinin FX piyasasını da tatil etmesi nedeniyle, iç piyasalar üzerinden dönen işlemler takip edildi. İnterbank yani Bankalararası Para Piyasasında Dolar kuru 7.54’ün, Euro kuru 9.17’nin altını test etti. Borsa tarafı ise; tüm zamanların rekor seviyelerini daha da ileriye taşıdı. TCMB’nin önceki gün yapmış olduğu PPK toplantısında Politika Faizi’ni 200 Bp. Artırması ile ivme kazanan pozitif işlemlerde Cuma günü ayrıca; TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın söylemleri de etkiliydi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Ağbal, önceki hafta açıkladığı 2021 yılı Para ve Kur Politikası Raporu’nda olduğu gibi yine: Fiyat istikrarının TCMB’nin ilk önceliği olduğunu yineledi. Enflasyondaki yükselişin dövize dayalı sektörlerde devam ettiğine de dem vuran Ağbal: Bu kapsamda sıkı duruşun devam edeceğini belirtti. Açıklanan önemli ekonomik verilerde ise; İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı geçtiğimiz ayın kısmen altında gerçekleşme gösterirken, Reel Kesim Güven Endeksi ise önceki aya nazaran 3 puana yakın güçlü yükseliş gösterdi. Hafta sonunda ise Libya’daki Türk birliklerine yönelik saldırı düzenlenebileceğine dair Hafter güçlerinden gelen tehditler bir miktar endişeye neden oldu. Yine, dün akşam yola çıkması beklenen Sinovac aşısının; Pekin Gümrüğü’nde görülen Covid-19 vakaları nedeniyle iki gün daha gecikeceğinin belirtilmesi de kritikti. Yeni haftanın ilk işlem gününde de; geçtiğimiz Perşembe günü açıklanan TCMB/PPK kararlarının iç ve dış taraftaki yankılarını takip edeceğiz. Ayrıca, yine; TCMB ve BDDK gibi kurumların olası yeni normalleşme adımları ile jeopolitik ve siyasi meselelere dair gelişmelerle birlikte TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin