Günlük Forex Analizleri

DX290121.png

Güne Bakış

Küresel Tarafta; Aşı Tedariki, ABD Teşvik Paketi ve İtalyan Hükumetine Dair Gelişmeler Gündemin Üst Sıralarında!
Küresel tarafta, Çarşamba günü; AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’nin birlikte geliştirdiği aşının AB teslimatlarında yaşanan sıkıntılar sonrasında küresel çapta daralan risk alma iştahı, dünkü piyasa açılışında da Asya borsaları ve ABD vadelilerinde kendini gösterdi. Avrupa seansının açılmasıyla da ortaya çıkan satışlar; AB tarafının, haftanın son işlem gününde bir plan sunacağına dair haber akışları ile bir süre sonra yerini tepki alımlarına bıraktı.  Öte yandan, ABD’de Joe Biden hükumetinin devreye almak için çalıştığı 1,9 Trilyon Dolarlık Covid-19 ile mücadele teşvik paketinin; iki aşamada çıkartılacağına dair haber akışları da geniş tabanlı bir uzlaşı beklentisiyle piyasalara olumlu yansıdı. Ekonomik takvimde takip edilen kritik verilerde ise, Almanya’nın; 2021 Ocak öncü TÜFE rakamları beklentilerden iyi gerçekleşmeler göstererek deflasyonist baskılarının bitimi açısından umut olurken, ABD’nin; 2020/4.Çeyrek GSYİH Değişimi yüzde +4 ile tahminlerin bir miktar altında büyümeye işaret etti. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları tahmin rakamından daha iyi gerçekleşme gösterirken, FED monitörünün önemli kalemlerinden Kişisel Tüketim Harcamaları(PCE) Endeksi’nde ise geçen yılın son çeyreğinde öngörülerin altında arışlar görülmesi dikkat çekti. Keza, ülkenin Yeni Konut Satışları verisi de beklentileri karşılayamadı. Akşam saatlerinde İtalya Cumhurbaşkanı Mattrella’nın partiler ile yeni hükumetin kurulumu için önerdiği görüşmeler başlarken, ABD tarafında da Başkan Biden’ın yeni sağlık sistemine yönelik imzaladığı kararnameler de izlendi. Özellikle de ABD Borsalarındaki fiyatlamalar için ise; bilanço bazlı hareketler ve son günlerde Wall Street’te fırtınaya neden olan GameStop hisselerinde yaşanan dalgalanmalar etkiliydi. Küresel tarafta, yeni işlem gününde de; Önemli şirket finansalları, ABD teşvik paketi, küresel aşı tedariki karmaşası, Covid-19 Pandemisi ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirlerinin durumu, İtalyan hükumetine dair gelişmeler(ki dün olduğu gibi bugün de, Cumhurbaşkanı Mattarella parti liderleri ile görüşmelerde bulunacak) ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları önem arz edecek. Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Almanya’nın İşsizlik Oranı ve 4.Çeyrek GSYİH Değişimi, ABD’nin PCE Rakamları gibi önemli verilerle de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

TCMB Yıl Sonu TÜFE Tahminini Sabit Bıraktı, İç Piyasalar Kısmen Rahatladı!
Yurtiçinde de, dünkü işlem gününde; Çarşamba günü küresel risk alma iştahında görülen hızlı daralmanın devamı ile dün sabah saatlerinde TL varlıkları baskı altında kaldı. Ancak, gerek; küresel tarafta görülen toparlanma girişimleri, gerekse de; TCMB Başkanı Naci Ağbal tarafından açıklanan senenin ilk Enflasyon Raporu’nda sene sonu TÜFE tahmininin yüzde 9.4 seviyesinde sabit bırakılması –ki bu rakam yukarı yönlü revize edilse tedirginlik oluşabilirdi- ve sıkılaştırma sinyallerinin devam edeceğine dair Ağbal’dan gelen açıklamalar ile TL varlıkları yeniden değer kazandı. Keza, son 11 ayın en yüksek seviyesinde gelen ekonomik Güven Endeksi, TCMB haftalık rezervlerinde görülen artışlar ve yine geçtiğimiz hafta yapılan TCMB/PPK toplantısının açıklanan özetindeki sıkılaştırma vurgusu da pozitiflik unsurlarıydı. Yurtiçinde haftanın son işlem gününde de, TL varlıkları açısından; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan Dış Ticaret Dengesi verisi de takip edilecek.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin