Günlük Forex Analizleri

Güne Bakış

Küresel Tarafta, Dünkü Sell-Off Sonrası Dikkatler;  ECB’de Olacak!
Küresel tarafta dünkü işlem gününe de; ciddi oranda artmaya devam eden Covid-19 Pandemisi’nin Avrupa kıtası başta olmak üzere yeniden karantina tedbirlerini gündeme getirmesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın da teyit etmesi ile ABD’nin yeni teşvik paketinin seçimlerden sonraya kaldığına dair haber akışlarının etkisiyle; borsalar, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki birçok para biriminde satışların devamı ile başladık. Önceki iki günde, S&P500 opsiyonlarındaki harekete paralel olarak yeniden atağa kalkan VIX-Volatilite(diğer adıyla Korku) Endeksi; 40 seviyesini aşarken, yatırımcıların güvenli liman arayışlarında ABD Doları’nın yanı sıra;  Japon Yeni ve tahviller yine ön plana çıktı. İlerleyen saatlerde; Avrupa’nın ve Dünya’nın en büyük ekonomilerinden birisi olan Almanya’nın da karantina tedbirleri uygulayacağına dair gelen açıklamalar ile küresel risk alma iştahı iyice daraldı. Borsalarda satışlar sertleşirken, ABD tahvilleri ve Ons Altın’ın da sert satış dalgasından etkilendiği görüldü. Bugünkü işlem gününde de küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri (belki ABD’nin yeni teşvik paketine dair gelişmeler de olabilir) ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.  Ayrıca, Japonya Merkez Bankası(BOJ) kararları ile başladığımız ekonomik takvimin, diğer önemli unsurları ise; Avrupa Merkez Bankası(ECB) kararları ve Başkan Lagarde’ın basın toplantısı ile ABD’nin 3.Çeyrek büyüme rakamı ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi önemli datalar olacak.

TCMB, Enflasyon Tahminlerini YEP Tahminlerinin de Üzerine Revize Etti!
İç tarafta dün sabah saatlerinde açıklanan Ekonomik Güven Endeksi, son sekiz ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Dikkatlerin çevrildiği senenin son enflasyon raporunda ise, 2020 sonu enflasyon tahmini; yüzde 8.9’dan yüzde 12.1’e, 2021 yılsonu enflasyon tahmini de; yüzde 6.2’den yüzde 9.4’e revize edildi. YEP’teki yüzde 10.5 ve yüzde 8 ‘lik tahminlerin üzerine çıkılması dikkat çekerken, enflasyondaki görünümde belirgin iyileşme gerçekleşene kadar sıkı para politikası uygulanmaya devam edileceği belirtildi. Son faiz kararını esneklik ve sıkılaşmanın güçlenmesi olarak ifade eden Başkan Murat Uysal: gerekli olduğunda Politika Faizi’nin de artırılmaya devam edilebileceğini vurguladı. Swap faiz ve anlaşmaları, kur ve döviz rezervleri gibi birçok önemli konuya da değinen Uysal’ın açıklamaları sonrasında da; kurlarda yeni rekorlar kırılırken, borsa endekslerinin de küresel fiyatlamalara paralel olarak düştüğü görüldü. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle borsa tarafının ve bankalararası döviz piyasasının kapalı olacağı yeni günde, kurlardaki fiyatlamalar ise dış piyasalarda oluşacak. Bu çerçevede, fiyatlamalara temel teşkil edebilecek; iç ve dış taraftan gelecek haber akışlarını da izlemeye devam edeceğiz. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin