Günlük Forex Analizleri

DX291220.png

Güne Bakış

Küresel Tarafta İyimserlik Bugün de Devam Ediyor!
Küresel tarafta, Noel tatilleri sonrasındaki dünkü ilk işlem gününe; AB’de aşılamanın başlamasının etkisiyle kısmen pozitif başlanırken, buna karşın ABD Başkanı Trump’ın yeni teşvik paketini henüz onaylamamış olması ve Uzakdoğu’da yeniden tırmanışa geçen Covid-19 vaka sayıları ise tedirginlik unsuruydu. Sabaha karşı pozitif bir gelişme yaşandı ve Trump; 892 Milyar Dolarlık yeni teşvik paketi ile 1 Trilyon 400 Milyar Dolarlık mali yıl bütçesini içeren fonlama paketini imzaladı. Gelen bu olumlu haber sonrasında risk alma iştahı hıza artış gösterirken; Borsalar, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki birçok para biriminde değer kazançları görüldü. Yine, Brexit Ticaret Anlaşması’nda geçtiğimiz hafta sağlanan uzlaşının yanı sıra; AB ve Çin arasında yapılması düşünülen Yatırım Anlaşması’na hayli yaklaşıldığı ve Salı günü(bugün) anlaşmanın yapılabileceğinin belirtilmesi de pozitiflik unsuruydu. Akşam saatlerinde ABD’de Temsilciler Meclisi’nde bireysel mali teşvik ödemelerinin 600 Dolar’dan 2000 Dolar’a çıkartılmasını içeren yasa tasarısı oylandı ve yeterli desteği alarak onaylandı. Haftanın ikinci işlem gününde de; mutasyona uğramış yeni tür Covid-19, aşılama çalışmaları ve Brexit Ticaret Anlaşması gibi önemli gündem maddelerini takipte olacağız.   Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan ABD Tüketici Güveni gibi bazı önemli berilerle de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.
Yurt içi Tarafta Bugün; Birleşik Krallık ile Yapılacak STA da Takip Edilecek!

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan TCMB/PPK toplantısından 200 Baz puanlık faiz artırım kararı çıkmasının ardından; uluslararası kurumların TCMB politikaları ve kur beklentilerine dair yaptıkları pozitif açıklamalar dün de devam ederken, bu kapsamda TL varlıklarındaki değer kazançları da devam etti. Borsada yeni rekorlar kırılırken, EuroTL’de; son 1 ayın, DolarTL’de; son 3,5 ayın en düşük seviyeleri test edildi. Ayrıca, Türkiye ve Birleşik Krallık arasında Salı günü(Bugün) Serbest Ticaret Anlaşması(STA) imzalanacağı ve gelmesi iki gün ertelenen Sinovac aşısının da Salı akşamı(bu akşam) Pekin’den yola çıkacağında dair haber akışlarının da takip edildiği günde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükumet yetkililerinden jeopolitik meselelere dair gelen açıklamalar da önemliydi. Haftanın ikinci işlem gününde de; geçtiğimiz Perşembe günü açıklanan TCMB/PPK kararlarının iç ve dış taraftaki yankılarını takip edeceğiz. Ayrıca, yine; TCMB ve BDDK gibi kurumların olası yeni normalleşme adımları ile jeopolitik ve siyasi meselelere dair gelişmelerle birlikte TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin