Günlük Forex Analizleri

DXY290321.png

Güne Bakış

Küresel Borsalarda Rekor Kapanış!

Küresel tarafta geçtiğimiz Cuma günü; 3.dalga endişelerine karşın aşılamayla ilgili olumlu haberler ve iyi gelen ekonomik verilerle birlikte borsalarda alıcılı fiyatlamalar gördük. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yukarı yönlü işlemler görülürken, Ons Altın’da da sınırlı da olsa pozitif işlemlerle gün tamamlandı. Son günlerde karmaşık fiyatlamalar yaşanan Brent Petrol’de ise; hafta başlangıcındaki seviyelerden kapanış gerçekleştirdi. Açıklanan ekonomik verilerde; İngiltere’den perakende satışlar beklentileri karşılarken, Almanya İFO verileri de beklenenden iyi geldi. ABD verilerinde ise; Kişisel Harcamalar Şubat’ta yüzde 1 düşerken, Kişisel Gelirler yüzde 7,1 azaldı. Michigan Tüketici Güven Endeksi beklentilerin üstünde 84,9 seviyesinde gerçekleşti. Günün gelişmelerinde; FED, hisse geri alımı ve temettü ödeme sınırlamasını 30 Haziran sonrasında bankaların büyük bir bölümü için kaldıracağını açıkladı. ABD Ulaştırma Bakanı Buttigieg: “Altyapı paketinin net maliyeti olmayacak. Demokratlar 3,5 trilyon dolarlık paket istiyor. Altyapı paketinin finansmanı için bazı adımlar anlamlı olabilir. Araçların kat ettikleri mile göre vergi alınması altyapı paketinin finansmanı için düşünülebilir.” İfadelerini kullandı. AB Sanayi Komiseri Breton: “Avrupa'da bağışıklık oranına tam olarak ulaşıldığında günlük hayatlarımıza dönebileceğiz. Aşı konusunda Astrazeneca ile sorunuz var, diğer üreticilerle aramız iyi” şeklinde konuştu. Süveyş kanalındaki kazadan kaynaklı ulaşımın hala devam etmiyor olması ve kanalın ne zaman açılacağına dair net bir tarih verilmemesi önemini korumaya devam ediyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde; açıklanacak önemli veri olmamasından dolayı, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin seviyesi, özellikle Avrupa’da Covid-19 vakalarıyla ilgili 3. Dalga endişesi ve aşılamayla ilgili gelişmeleri takip edeceğiz.

 

Risk İştahı Artarken Negatif Ayrışma Devam Etti!

Yurtiçinde de, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde; borsa tarafı; küresel piyasalardan ayrışarak günü düşüşle tamamladı. Kur tarafında da; İç taraftaki olası risklerden kaynaklı Dolar lehine işlemlerin devam ettiği izlendi. CDS’lerde de bir miktar yükseliş devam etti. Açıklanan ekonomik verilerde; Reel Kesim Güven Endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 110,8 seviyesinin gördü. İmalat sanayisi Kapasite Kullanım Oranı; Mart’ta, Şubat’a göre 0,2 puan azalarak 74,7 seviyesine düştü. Günün gelişmelerinde Citigroup, tahvil piyasalarındaki satışların ardından Türk bankalarının tahvillerini alabileceğini açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinin imar planları onaylandığını ifade etti. ABD’deki Halkbank’ın temyiz davasında, duruşma tarihi 12 Nisan olarak belirlendi. Mahkeme yargıçları duruşmadan sonra ayrıca ABD’de yargılanıp yargılanamayacağına yönelik karar verecek. Yeni haftada, olası kabine değişikliği haberi de gündemi korumaya devam ediyor. Ayrıca küresel tarafta oluşan fiyatlamaları, haber akışlarını ve ekonomik verileri yakından izleyeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin