Günlük Forex Analizleri

DX031120.png

Güne Bakış

Dikkatler, Bugünden İtibaren Artık; ABD Seçimlerine Çevrilecek!
Küresel piyasalarda, ekonomik takvimde haftanın ilk işlem gününe; İmalat PMI dataları ile başladık. Asya seansında; Japonya ve Çin’de açıklanan İmalat PMI’ları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Avrupa tarafında da; İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nin İmalat PMI’ları öngörülerden pozitifti. Keza, ABD’de açıklanan ISM İmalat PMI’ı da son 25 ayın en iyi düzeyinde gelerek piyasalara umut oldu. Berkshire Hathaway gibi küresel çapta önemli bazı şirketlerin bilançolarının da takip edildiği günde, ayrıca; 30 Ekim’de 573 Bin’in üzerine çıkarak rekorlar kıran Covid-19 vaka sayılarının Pazar günü 437 Bin civarına gerilemesi de pozitif hareketleri destekleyen unsurlardı. Yine, AB ve Britanya arasındaki Brexit sonrası Ticaret Anlaşması’na dair müzakerelerin Brüksel’de yeniden başlaması da kritikti. Keza, İtalya’da başlatılan kısmi karantina tedbirleri ile Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi önemli yatırım bankalarının Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek büyüme tahminlerini düşürmesine karşın, Britanya Ticaret Bakanlığı’nın: AB ile geniş kapsamlı bir ticaret anlaşmasına doğru yöneldiklerine dair açıklamaları piyasalarda artan risk alma iştahını destekleyiciydi. Haftanın ikinci işlem gününde de küresel tarafta, yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini izleyeceğiz. Ancak, Coca Cola gibi küresel öneme sahip şirketlerin açıklayacakları finansallar ve ekonomik takvimde gelecek olan ABD Fabrika Siparişleri gibi önemli dataların da takip edileceği günde, ana odak noktamız ise; ABD ‘de yapılacak olan seçimler olacak.  Her ne kadar yarın sabaha karşı yavaş yavaş sonuçlarını görecek olsak da, seçim sonrasına dair beklentilere dair fiyatlamalarla da piyasalarda volatil hareketler görebiliriz. 

İç Tarafta, Sabah Saatlerinde; Ekim Ayı Enflasyon Rakamları Önemli Olacak!
İç tarafta, TCMB bünyesindeki bankalar arası para piyasasında gün içi borç alma limitlerinin sıfırlandığı ve APİ işlemleri kapsamında TL cinsi kira sertifikası karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik repo işlemlerinin durdurulduğu dünkü işlem gününde de; TL kurlarında negatif fiyatlamalar devam etti ve yeni rekorlar kırıldı. Borsa tarafı ise; küresel çapta artan risk alma iştahına paralel olarak güne pozitif başlangıç yaptı. Öte yandan, yurt içi ekonomik takvimde açıklanan İmalat PMI’ı; önceki aydan daha iyi gerçekleşme gösterirken, Ekim ayının ihracat rakamı ise kur etkisiyle birlikte 17 Milyar 333 Milyon Dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Yeni haftanın ikinci işlem gününde de, iç ve dış risklerin durumunu ve bu bağlamda; CDS ve faizler üzerinden kur ve borsa üzerindeki yansımalarını takip edeceğiz.  Ayrıca, sabah saatlerinde açıklanacak olan Ekim ayının enflasyon dataları ve öğleden sonra küresel piyasaların odaklanacağı ABD seçimlerine dair öngörüler ile de TL varlıklarında oynaklıklar görülebilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin