Günlük Forex Analizleri

DX031220.png

Güne Bakış

ABD Teşvik Paketine Dair Pozitif Beklentiler Korunuyor!
Önceki işlem gününde başta ABD borsaları olmak üzere piyasalardada; haftalar sonra ABD Hazine Bakanı Mnuchin ve Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi arasında ABD teşvik paketi görüşmelerinin yeniden başlamasına dair pozitiflikle görülen sert yükselişler, seans bitiminde; Senato Çoğunluk(Cumhuriyetçiler) Lideri McConnell’in, 333 Milyar Dolar ile Demokratların teklifinden çok aşağıda bir teklifi sunması sonrasında yerini bir miktar düzeltme hareketlerine bıraktı. Ayrıca, ABD basınında; seçilmiş yeni Başkan Biden’ın, Çin’e yönelik 1.Faz gümrük tarifelerini hemen kaldırmayacağına dair çıkan haber akışları da, AB Brexit Baş Müzakerecisi Barnier’in; AB büyükelçilerine anlaşmasız Brexit olabileceğini söyleyeceğine dair haberler ile birlikte risk iştahına olumsuz yansıdı. Öte yandan, testleri en önce tamamlanan ciddi aşı adayı olan Pfizer/Biontech aşısının Birleşik Krallık regülasyon kurumundan onay alması ise negatif hareketleri sınırladı. Ekonomik takvimde açıklanan ekonomik verilerde; Ekim ayının Almanya Perakende Satışları beklentilerin üzerinde gerçekleşmeler gösterirken, ABD’nin önemli verilerinden Kasım ayı ADP Özel Sektör İstihdam Raporu 410 Binlik beklentilerin hayli altında 307 Bin geldi. Verinin geçtiğimiz ayki gerçekleşmesi ise 365 Binden 404 Bine revize edildi. Akşam saatlerinde ise gelen açıklamalar ve haber akışları ile küresel çapta risk alma iştahı tekrardan toparladı. Britanya Başbakanı Johnson’un: Brexit Anlaşması konusunda iyimserliğini devam ettirdiğine dair açıklamasının yanı sıra, taraflar arasında dün görüşme yapılmasa da ABD’deki Demokratların; seçim öncesindeki 2,4 Trilyon Dolarlık devasa teşvik paketi yerine bipartisan  908 Milyar Dolarlık paketi ilk etapta baz alacaklarına dair Pelosi ve Schumer’den gelen açıklamalar, anlaşma umudunu güçlendirerek piyasalarda pozitif fiyatlamaları beraberinde getirdi. Olumlu gelen Çin Hizmet PMI’nın da piyasaları pozitif etkilediği bugünkü işlem gününde de; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini yine; ekonomik takvimde açıklanacak olan Hizmet ve Bileşik PMI’lar gibi bazı önemli datalar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile birlikte izleyeceğiz. 

İç Tarafta Dikkatler Öncelikle; Enflasyon Rakamlarında Olacak!
İç tarafta dünkü işlem gününde, TL varlıklarında; karmaşık fiyatlamalar ortaya çıkarken, sabah saatlerinde TL varlıkları açısından pozitif fiyatlamalar bir miktar baskın çıktı. Akşamüzeri ise; küresel çapta azalan risk alma iştahının da etkisiyle TL varlıkları baskı altında kalırken; akşam saatlerinde ise küresel risk alma iştahında görülen artış ile kurlardaki bu hareket de –görece olarak- sınırlandı.  Bugünkü işlem gününde,  TL varlıkları için yine; gerek iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları, gerekse de küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile oynaklıklar görebiliriz. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan enflasyon rakamlarının da dikkatle takip edileceği günde, yine; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını ve bu bağlamda uluslararası kurumların Türkiye ekonomisi ve TL varlıklarına yönelik projeksiyonlarını da izleyeceğiz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin