Günlük Forex Analizleri

DX030221.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde; Hizmet PMI’ları ve ABD Özel Sektör İstihdam Raporu Önemli Olacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; ABD’deki yeni teşvik paketine dair beklentiler ile risk alma iştahı yüksek başladık. Ayrıca, aşı tedariği konusundaki kaygıların ortadan kalkması ve borsalar üzerinde baskı oluşturan Reddit kaynaklı(Reddit üzerinden örgütlenen küçük yatırımcılar, hedge fonların kaldıraçlı piyasalar başta olmak üzere satışta oldukları varlıklarda hızlı alıma geçerek fonları zorda bırakmış ve fonlar da stoplanmamak için ellerindeki büyük hisselerde satıma yönelmişti)  spekülatif işlemlerin bitme noktasına gelmesi de diğer pozitiflik unsurlarıydı. Dün ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerde ise; Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişiminin bir çeyrek sonra yeniden ekonomik küçülmeye işaret etmesi “Euro” varlıklarını baskı altına aldı. Keza, Almanya’nın Covid-19 kaynaklı Olağanüstü Hâl’i en azından Haziran ayına kadar uzatmayı planladığına dair haber akışları ve İtalya’daki hükumet görüşmelerinde bir ilerleme olmadığına dair eski Başbakan Renzi’den gelen açıklama da fiyatlamalar üzerinde etkiliydi. Yeni işlem gününde de küresel tarafta; Önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler, ABD Teşvik Paketi ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları ile Reddit kaynaklı spekülatif işlemler yine takibimizde olacak. Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Hizmet PMI’ları gibi önemli veriler ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

İç Tarafta ise; Ocak ayı Enflasyon Rakamları Kritik Olacak!
Yurtiçinde, dün sabah saatlerinde; geçtiğimiz yıl yüzde 5’lik enflasyon hedefinin tutturulamaması nedeniyle Merkez Bankası Kanunu’nun 42. Maddesi gereğince hesap verme sorumluluğunun yerine getirilmesi amacıyla TCMB’nin, hükumete gönderdiği açık mektubun detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Mektubun önemli satır başlarında; sıkı ve ihtiyatlı duruşun 2023 yılında gerçekleşmesi düşünülen yüzde 5’lik enflasyon hedefine kadar uzunca bir süre devam ettirilmesi gerektiği, ayrıca para ve maliye politikaları arasında eş güdüm politikası çerçevesinde mali duruşun da sıkı olmasının önemine vurgu yapıldı. Keza, ekonomi ve hukuk alanında yapılması düşünülen yapısal reformların da beklenti kanalıyla dezenflasyonist sürece önemli katkı sunacağı da belirtildi. TCMB’nin mektubundaki sıkılaştırma ve mali disiplin sinyalleri sonrasında kurlardaki TL lehine işlemler derinleşti. Borsa tarafında da; küresel risk alma iştahındaki artışa paralel olarak, önceki gün olduğu gibi yukarı yönlü hareketler yine ön plandaydı. Ancak ilerleyen saatlerde, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in: Politika iyileştirmelerine rağmen Türkiye’nın dış finansman görünümünün halen zayıf olduğu ve döviz rezervlerinin inşasının zaman alacağına dair açıklaması bir miktar tedirginliğe neden oldu ve TL varlıklarını baskıladı. Yurtiçinde haftanın yeni işlem gününde en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz; TÜİK tarafından sabah saatlerinde açıklanacak olan enflasyon verileri olacak. Ayrıca yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını da TL varlıklarına olası etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin