Günlük Forex Analizleri

DXY030321.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde; ADP Tarım Dışı İstihdam Raporu ve Hizmet PMI’ları Önemli Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; karmaşık fiyatlamalar hâkimdi. Güne, Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu Başkanı (aynı zamanda ÇKP Sekreteri) Guo Shuqing’in: ABD ve Avrupa piyasalarındaki balonların patlayabileceğine dair söylemleri sonrasında Çin borsaları öncülüğünde satıcılı işlemler ile başlanırken, gün içerisinde; tahvil faizlerinin geri çekilmesi ile özellikle Avrupa endekslerinde toparlanma girişimleri oluştu. ABD endeksleri ise bazı teknoloji şirketleri önderliğinde kısmen düzeltme gerçekleştirdi. Avrupa Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre; PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı) kapsamındaki tahvil alımları son dört haftanın en düşük seviyesine gerilerken, önceki gün ek gevşeme beklentileri ile zayıflayan Euro’da da toparlanma görüldü. ABD Başkanı Jeo Biden’ın: ABD’deki tüm yetişkinlerin Mayıs sonuna kadar aşılanabilmesi için yeterli aşıya sahip olduklarına dair söylemleri ile Merck’in ve Johnson&Johnson arasında üretim anlaşması imzalanacağına dair haber akışları ile yeni güne pozitif işlemler ile başladık. Avustralya’nın GSYİH Rakamları ve Çin’in Hizmet ve Bileşik PMI’ları ile başladığımız yeni işlem gününün devamında, küresel ekonomik takvimde; Avrupa kıtasındaki ve ABD’deki Hizmet ve Bileşik PMI dataları ile yine; ABD’nin Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Datası gibi önemli verileri dikkatle takip edeceğiz. Haber akışları tarafında da önemli gündem maddeleri olarak yine; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmeleri, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları izleyeceğiz. Keza, merkez bankaları cephesinden gelecek açıklamalar ve yine toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrilerinin durumu da kritik olacak.

 

Yurt içi Ekonomik Takvimde ise; Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Kritik!

Yurtiçinde de, haftanın ikinci işlem gününe; küresel tarafa paralel olarak Borsa ve kurlarda negatif fiyatlamalar ile başlangıç yapılırken, akabinde toparlanma girişimleri ortaya çıktı. Gün içerisinde, küresel taraftaki gelişmelerin yanı sıra; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İnsan Hakları Eylem Planı üzerinden yapısal reformların başlaması kapsamında yaptığı açıklamalar ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile 5 ay sonra gerçekleştirdiği görüşme önemliydi. Özellikle de son günlerde gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskıya neden olan ABD tahvil faizlerinin, dün sabah saatlerindeki yükselişini akşam saatlerinde yerini geri çekilmelere bırakması ise; yine sabah saatlerinde baskı yiyen TL varlıklarında da akşamüzeri toparlanma girişimlerine neden oldu. Yeni işlem gününde de, TL varlıkları açısından; iç ve dış tarafta oluşacak haber akışları ve tahvil piyasalarındaki fiyatlamaları olası etkiler açısından takipte olacağız. Günün önemli ekonomik verileri olarak da, küresel tarafta; Hizmet PMI’ları ve ABD Özel Sektör TDİ Değişimi ve iç tarafta; Enflasyon rakamları takip edilecek olup, gelen rakamlarla birlikte TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin