Günlük Forex Analizleri

DX311220.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalar, Senenin Son İşlem Gününe Sığ İşlemler İle Başladı!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; ABD’de kabul edilen yeni teşvik paketi kapsamındaki 600 Dolarlık maaş çeklerinin ödemelerinin yapılmaya başlanacağına dair Hazine Bakanı Steven Mnuchin’den gelen açıklamalar ile pozitif başlangıçlar yapılırken, Regeneron’un Antikor Kokteyli’ne dair olumlu açıklama, Birleşik Krallık ilaç regülatörü MHRA’nın Oxford Üniversitesi/AstraZeneca aşısına onay vermesi ve yine Birleşik Krallık ile AB arasında geçtiğimiz hafta uzlaşmaya varılan Ticaret Anlaşması’nın onaylanacağına dair haber akışları da piyasalardaki pozitifliği destekleyen unsurlardandı. İlerleyen saatlerde; Brexit Ticaret Anlaşması taraflar arasında imzalanırken, Birleşik Krallık Avam Kamarası’nda yapılan oylamadan da; 73’e karşı 521 gibi ezici bir fark ile onay aldı.  AB ve Çin arasında son zamanlarda ilerleme sağlanan Yatırım Anlaşması konusunda da; Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, AB’nin önde gelen Liderleri(Merkel ve Macron) ile yapacağı görüşme de dikkatle takip edilirken, tarafların uzlaşma sağladıklarına dair gelen haber akışları da olumluydu. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın, ABD’de Covid-19’un İngiliz varyantının görülmesi ve S.Arabistan/Birleşik Arap Emirlikleri destekli olarak kurulan yeni Yemen hükumetini taşıyan uçağın Aden havalimanında saldırıya uğraması ve yine bu kapsamda ABD’nin B52 bombardıman uçaklarının Ortadoğu’ya yönlendirilmesi ise tedirginlik unsurlarıydı. Kimi ülkelerde yılbaşı tatillerinin başlayacağı, kimilerinde ise yarım günlük tatil olacağı senenin son işlem gününe sığ işlemler ile başladık. Günün devamında yine; mutasyona uğramış yeni tür Covid-19, aşılama çalışmaları, ABD maaş çekleri(2000 Dolar’a yükseltilecek mi?) ve Brexit Ticaret Anlaşması gibi önemli gündem maddelerine dair gelişmeleri, fiyatlama davranışlarına etkileri açısından dikkatle takipte olacağız.   Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD’nin Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi bazı önemli verilerle de piyasalarda kısmi oynaklıklar görebiliriz.

İç Tarafta da, Kurlarda Senenin Son Gününe Sınırlı Hareketler İle Başladık!
Çin’in, Sinovac(Coronac) aşısı dün sabah saatlerinde Türkiye’ye ulaşırken, geçtiğimiz haftaki TCMB/PPK kararları kapsamında TL varlıklarında başlayan pozitiflik; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dün yapmış olduğu: CAATSA ve S400 meseleleri için ortak çalışma grubu kurulması için ABD’nin teklifte bulunduğuna dair açıklamalar ile birlikte devam etti. DolarTL’de; 9.30, EuroTL’de; 8.94 seviyelerine kadar geri çekilme görülürken, Borsa İstanbul Ulusal-100 Endeksi ve Viop Bist-30 Endekslerinde de tüm zamanların en yüksek seviyeleri test edildi. 5 yıllık CDS’in 310 Baz Puana ve İngiltere’deki gecelik(O/N) TL swap faiz oranlarının eksi seviyelere gelmesi sonrasında tahvil tarafında da faizlerdeki düşüşler derinleşirken, akabinde bir miktar tepki hareketleri görüldü. 

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin