Günlük Forex Analizleri

DXY310321.png

Güne Bakış

ABD Başkanı Biden’ın Yeni Paketi Açıklaması Bekleniyor!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; Covid-19 pandemisine dair 3.dalganın gölgesinde borsalarda pozitif fiyatlamalarla başlangıç yapıldı. Sabah saatlerinde Çin tarafından gelen haber akışında;  Hong Kong Özerk Yönetimi'ndeki seçim kanununda değişikliğe gidilmesiyle birlikte Pekin Yönetimi, oy çoğunluğunu artırarak merkezi yönetimini güçlendirdi. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Çin'in Hong Kong reformları halkın özgürlüğüne ve Çin’in uluslararası yükümlülüklerine aykırı” şeklinde yorumladı. Şu anlık fiyatlarda etkisini görmediğimiz konunun ileriki tarihlerde tekrar gündeme gelmesi mümkün olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1.70 seviyesinin üstünde kalmaya devam etmesinden dolayı, ABD borsalarında sınırlıda olsa negatif kapanış gerçekleştirdi. 64 Dolara yakın fiyatlardan geçen Brent Petrolde ise; 1 Nisan’da yapılacak OPEC+ toplantısında, uygulanan arz kesintilerinin devam etmesi bekleniyor. Suudi Arabistan’ında fiyatları desteklemek adına gönüllü olarak kesintiyi uzatmaya hazır olduğu belirtildi.  ABD Başkanı Biden’ın yeni harcama paketini bugün açıklaması bekleniyor. Altyapıya yönelik harcama planının, yol, köprü, liman, elektrikli araç şarj istasyonları ve elektrik şebekesinin iyileştirilmesi gibi yatırımların yanı sıra temiz enerji ve 5G yatırımlarını da içereceği bildiriliyor. Bu arada, altyapı destek paketinin önemli bir kısmının da varlıklı kişiler ve şirketlerden alınan vergilerin artırılmasıyla finanse edilmesi bekleniyor. Günün açıklanan verilerinde; Almanya’dan gelen TÜFE verileri beklentiler seviyesinde gerçekleşirken, ABD’den; Tüketici Verileri ve Konut Fiyatları beklentilerin üstünde açıklandı. Bugün, ekonomik takvimde açıklanacak verilerde; Japonya’dan Sanayi Üretimi ve Çin PMI Datalarını aldık. Günün devamında Birleşik Krallık GSYH Değişimi, Almanya’dan İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi öncü TÜFE rakamları, ABD’den; ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Datası ve EIA Haftalık Petrol Stok ve Üretim Datalarını takip edeceğiz. Yine Pandemiyle ilgili haberler, aşılama çalışmaları, alınan kapanma tedbirleri, ticaret savaşları gibi konuları da izliyor olacağız.

 

TCMB Yeni Başkanından Sıkı Para Politikasında Devamlılık Mesajı!

Yurtiçinde; borsa tarafında, haftanın ikinci işlem gününde sınırlı hareketler yaşandı. Kurlarda ise; TL aleyhine değer kayıplarının devam ettiğini izledik. Sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca, Bloomberg’e yaptığı açıklamada: “Sermaye kontrolü hiç gündemimizde olmayan dedikodular. Türkiye serbest piyasa ekonomisiyle yoluna devam edecek. 1 Nisan'da TCMB yatırımcılara net mesajlar verecektir” ifadelerini kullandı. TCMB Olağan Genel Kurul Toplantısında konuşma yapan Şahap Kavcıoğlu: “Enflasyonla kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Bir haftalık repo temel faiz oranı olmaya devam edecek. Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Şeffaf bir şekilde aldığımız kararları kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. Bu söylemlerin ardından kurlarda bir miktar geri çekilme gerçekleşti. Yabancı kurumlardan Commerzbank ve UniCredit bugün yayınladıkları raporda, piyasaların Naci Ağbal'ın görevden alınması sonrasında TCMB'nin faiz indirimi yönünde adım atacağını fiyatladığını ifade ettiler. UniCredit raporunda, TCMB'nin faiz indirimine gideceği beklentisinin alınmaya devam edilmesi halinde Türk Lirası'nın daha da değer kaybedeceğine işaret edildi. Analistler, "Merkez Bankası, piyasaları hala yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı şekilde bağlı olmaya devam ettiğine ve 15 Nisan'da yapılacak PPK toplantısında faiz indirimine gitmesinin kesin görülmemesi gerektiğine ikna etmekte zorluk yaşıyor" ifadelerini kullandılar. Goldman Sachs ise; daha önce yüzde 5,5 olan 2021 Büyüme beklentisini yüzde 3,5 seviyesine düşürdü. Kurumdan gelen açıklamada, makro taraftan gelen baskıların ekonomi için sert bir inişe işaret edildiğini belirtti. TL varlıkları açısından bugün yurtiçinde; sabah saatlerinde açıklanacak olan Ekonomi Güven Endeksi ve Ticaret Dengesi Verilerini takip edeceğiz. Ayrıca regülatörlerden gelecek mesajlar ve fiyatlamaları etkileyecek diğer haber akışlarını da izliyor olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin