Günlük Forex Analizleri

DX041220.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde; ABD İş İstatistikleri Önem Arz Edecek!
Önceki akşam, ABD’de Demokrat Parti Kongre temsilcilerinin(Nancy Pelosi ve Chuck Schumer): seçim öncesindeki 2,4 Trilyon Dolarlık devasa teşvik paketi yerine bipartizan(iki parti üyelerinin birlikte hazırladığı) 908 Milyar Dolarlık paketi ilk etapta baz alacaklarına dair açıklamalarıyla artan risk alma iştahı, ABD Yönetimi’nin Çin Komünist Partisi üyelerine vize kısıtlaması getirmesi ve yine Çinli şirketlerin ABD denetim kurallarına uymaması durumunda borsa kotundan çıkartılabileceğine dair haber akışları ile kısmen düşüşe geçti. Ayrıca, küresel çapta yeniden tırmanışa geçen günlük Covid-19 vaka sayıları ile yine rekorlar kırmaya başlayan ölüm rakamları da risk alma iştahını bir miktar törpüledi. Avrupa seansında; Brexit Ticaret Anlaşması konusunda bazı iyimser söylemler ön plana çıkarken, 1 Ocak’a kadar bir anlaşma olmaması halinde görüşmelerin çökeceğine dair AB tarafının uyarısı dikkat çekti. Yine; AB tarafının tepkisine neden olan ve daha önce Britanya Lordlar Kamarası’ndan dönen İç Pazarlar Yasa Tasarısı’nın hafta başında tekrardan Avam Kamarası’nda görüşüleceğine dair haber akışları da önemliydi. AB tarafında Brexit meselesinin yanı sıra; teşvik paketi ve uzun vadeli(2021-2027) bütçeye dair gelişmeler de takip edilirken, bunların onaylanmasını veto eden iki ülkeden birisi olan Macaristan’ın Hükumet Sözcüsü’nden gelen: Cari anlaşmanın kabul edilmeyeceğine dair açıklama da tedirginlik unsuruydu. Dün, petrol yatırımcıları açısından da kritikti. İki gün öncesinde ertelenen OPEC+ toplantıları dün yapılırken, alınan kararlarda; 2021’in ilk çeyreğinde –her ay durum değerlendirmesi yapmak koşuluyla- aylık 500 Bin varillik üretim artışı yapılması konusunda anlaşma yapıldığı belirtildi. Ekonomik takvimde de Hizmet ve Bileşik PMI’ları takip edilirken, Çin’den gelen olumlu Hizmet PMI’ı sonrasında; Avrupa’dan gelen datalar yine karmaşık görünüm sergiledi. ABD’nin Markit Hizmet PMI’ı beklentilerin üzerinde performans göstermesine karşılık, ISM İmalat Dışı PMI’ı ise öngörülerin kısmen altında kaldı. Yine, 26 Mart’tan bu yana dikkatle takip ettiğimiz ABD verisi olan Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise tahminlerden iyi gerçekleşme gösterdi. Küresel tarafta bugünkü işlem gününde de; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini yine; ekonomik takvimde açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi bazı önemli datalar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile birlikte izleyeceğiz. 

İç Tarafta; Enflasyon Oranları Beklentilerin Hayli Üzerinde Geldi!
İç tarafta dünkü işlem gününde, dikkatler öncelikle; TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarındaydı. Gelen datalara baktığımızda; Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE), aylık bazda yüzde 2.30 oranında artarak senelik bazda da yüzde 11.89’dan yüzde 14.03’e yükseldi. Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi(Yİ-ÜFE) de, aylık bazda yüzde 4.08 artışla senelik bazda yüzde 23.11’e yükseldi. Senelik TÜFE; 2019 Ağustos, Senelik Yİ-ÜFE; 2019 Haziran ayından bu yana en yüksek seviyelerine çıkarken, ileriye dönük maliyet baskıları açısından kritik olan YİÜFE-TÜFE makası da 9.08 puana yükseldi. Aylık TÜFE’nin alt kırılımlarında; Ulaştırma ve Gıda/Alkolsüz İçecekler ana harcama gruplarındaki sert artışlar aylık yüzde 2.30’luk artışta etkili olurken, verinin senelik bazda yüzde 14.03’e yükselmesi ile de reel faiz 311 Bp’dan 97 Bp’a kadar inmiş oldu. Beklentilerin hayli üzerinde gelen veriler sonrasında TL varlıklarında baskılar ortaya çıkarken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın: Enflasyon rakamlarındaki bozulmaya paralel olarak maliye ve para politikası araçlarında eş güdüm içerisinde olacaklarına dair açıklaması, 24 Aralık TCMB/PPK toplantısında yeterli seviyede faiz artırılacağı şeklinde izlenime neden olarak baskıyı sonlandırdı ve bu sefer TL lehine işlemler ön plana çıktı. Yurtiçinde bugünkü işlem gününde; dünkü enflasyon rakamlarının yankılarını ve bu bağlamda TCMB’nin 24 Aralık’ta yapacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısına dair uluslararası kurumların öngörülerini takip edeceğiz. Yine; iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin durumu ve hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları da, TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımları ile birlikte kritik olacak. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de dolaylı olarak TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin