Günlük Forex Analizleri

DX040221.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde; BOE Kararlar ve ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Önem Arz Edecek!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; ABD’deki yeni teşvik paketine dair beklentiler ile risk alma iştahında önceki iki gündeki artışın -sınırlı da olsa- devamıyla başladık. Özellikle de, Cumhuriyetçilerin 600 Milyar Dolarlık paket önerisine karşın, Demokratların 1 Trilyon 900 Milyar Dolarlık paketi gerekirse kendilerinin ilerleteceğine dair haber akışları buna zemin hazırlayan unsurdu. Aşı tedariği konusunda ortadan kalkan riskler ve yine Reddit kaynaklı risklerin da büyük oranda ortadan kalkması da pozitifti. Öte taraftan, İtalya’da devam eden yeni hükumet kurulumuna dair gelişmeler de takip edilirken; Cumhurbaşkanı Mattarella’nın eski ECB Başkanı Draghi’yi hükumet kurmakla görevlendirmesine “Beş Yıldız Hareketi”nin karşı çıkması ise tedirginlik oluşturan gelişmeydi. Keza, İsviçre’nin AstraZeneca aşısına onay vermemesi ve İngiltere’de yeni bir mutasyonun(önceki mutasyonun bir kez daha mutasyona uğraması ile) ortaya çıkması da pozitifliği sınırlayarak baskı oluşturan unsurlardandı. Ekonomik takvimde açıklanan kritik verilerde ise; majör ekonomilerin Hizmet PMI’larının çoğu(Çin ve Almanya haricinde) beklentilerden iyi gerçekleşme gösterirken, ABD’nin ADP Özel Sektör İstihdam Raporu ve Euro Bölgesi’nin TÜFE rakamları da öngörülerin hayli üzerindeydi. Risk alma iştahının bir miktar zayıfladığı yeni işlem gününde de küresel tarafta; Önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler, ABD Teşvik Paketi ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları ile Reddit kaynaklı(ki bu hususta ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, regülatörler ile bugün toplantılar yapacak) spekülatif işlemler yine takibimizde olacak. Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi önemli veriler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar(ki BOE kararları da açıklanacak) ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

İç Tarafta; Ocak Ayı Enflasyon Verileri Beklentilerin Üzerinde Artış Gösterdi!
Yurtiçinde, dün sabah saatlerinde tüm dikkatler; TÜİK’in açıklayacağı Ocak ayı enflasyon rakamlarındaydı. Gelen verilere bakıldığında aylık TÜFE rakamı; yüzde 1.68’lik artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşme gösterirken, senelik TÜFE oranı da böylece; yüzde 14.60’dan yüzde 14.97’ye yükselmiş oldu. Sağlık, Konut, Ev Eşyası ve Gıda/Alkolsüz İçecekler ana harcama gruplarında yüksek artışlar ortaya çıkarken, Giyim ve Ayakkabı harcama grubunda ise en yüksek düşüş görüldü. Geleceğe dönük maliyet baskıları açısından takip ettiğimiz Yurt İçi ÜFE’de de aylık bazda yüzde 2.66’lık yükseliş görülürken, senelik Yİ-ÜFE oranı da yüzde 26.16 ile 2019 Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Beklenti üzeri gerçekleşmelere karşın, gerek; küresel risk alma iştahındaki güçlü seyir, gerek TCMB’nin son zamanlarda yapmış olduğu sıkılaştırma vurgusunun durumu kotarması, gerekse de önceki akşam Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sulivan arasında gerçekleştirilen görüşmede verilen yapıcı mesajlar ile borsa ve kur tarafında pozitif fiyatlamalar ortaya çıktı. 5 yıllık CDS tarafında da pozitif fiyatlamalar görülürken, yaklaşık 1 yıl sonra yeniden 300 seviyesinin altına gelindi. Yurtiçinde yeni işlem gününde yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını TL varlıklarına olası etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz. Ayrıca, CDS ve tahvil cephesinde oluşacak fiyatlamalar ile TCMB ‘nin açıklayacağı haftalık para istatistikleri ile de kur ve borsa tarafında oynaklıklar görebiliriz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin