Günlük Forex Analizleri

DXY040321.png

Güne Bakış

ABD Tahvil Faizleri Yine Yükselişe Geçti, Piyasalar Diken Üstünde!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmelerinin başlayacağı ve ABD’deki bazı eyaletlerde normalleşmelerin başladığına yönelik haber akışları ile risk alma iştahı pozitif başladık. Asya seansında ekonomik takvimde; Çin’in Hizmet ve Bileşik PMI’arı beklentilerin altında kalmasına karşın, Çin Merkez Bankası(PBOC)’nın munzam karşılık oranlarında indirime gidebileceğine dair haber akışları ile Shanghai Composite endeksi hızla yükseldi. Avrupa tarafından gelen Hizmet ve Bileşik PMI datalarında karmaşık gerçekleşmeler görülürken, ABD’de açıklanan Özel Sektör İstihdam Raporu’nun beklentinin altında istihdam artışına işaret etmesi ile de risk alma iştahında daralmalar görüldü. ABD’de açıklanan diğer önemli verilerden; Markit Hizmet PMI’ı öngörülerden iyi gerçekleşme gösterirken, daha çok önemsenen ISM İmalat Dışı PMI datası ise tahminlerin hayli altında kaldı. Öte yandan, ABD’de 2.Çeyrek’te baz etkisinden kaynaklı olarak enflasyonda beklenen yükseliş ve FED’in dün akşam açıkladığı Bej Kitap Raporu’nda ileriye dönük iyimserliğin korunduğuna dair söylemler; tahvil faizlerini yeniden harekete geçirerek piyasalar üzerinde etkili olmaya devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri; yüzde 1.49 ve 30 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.28 seviyesine kadar tırmanırken, 2 yıllık tahvil faizlerindeki günlük artış oranı ise yüzde 22’yi buldu. Ayrıca, Borsaların Nasdaq’taki bazı teknoloji şirketleri kaynaklı olarak da baskı altına kaldığı günde, gün içerisinde ECB ve BOE yetkililerinden gelen bazı açıklamaların etkileri ise sınırlı kaldı. Pound varlıkları; Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın Bütçe Sunumu ile bir ara dalgalanma gösterirken, Petrol fiyatları ise; Perşembe günü(Bugün) yapılacak olan OPEC/OPEC+ toplantılarında, Nisan ayı kesintilerinin değiştirilmeyeceğine dair haber akışlarından olumlu yönde nemalandı.   Küresel risk alma iştahının zayıf olduğu yeni işlem gününün devamında, küresel ekonomik takvimde; ABD’deki İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi önemli verileri ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamaları; toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrilerinin durumu açısından dikkatle takipte olacağız. Haber akışları tarafında da önemli gündem maddeleri olarak yine; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmeleri, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları izleyeceğiz.

 

TL Varlıkları da ABD Tahvil Piyasasından Etkileniyor!

Yurtiçinde, dünkü işlem gününde; sabah saatlerinde TL varlıklarında pozitif işlemler ortaya çıkarken, açıklanan enflasyon rakamları ve ABD tahvil faizlerinde yeniden görülen artışlar sonrasında kurlarda baskı oluştu. Enflasyon veri detaylarında, aylık TÜFE; Sağlık ve Gıda/Alkolsüz İçecekler gibi kategoriler öncülüğünde artış gösterirken, Manşet data(Senelik TÜFE); yüzde 15.61 ile 2019 Temmuz’dan bu yana en yükse seviyesine ulaştı. Maliyet etkileri açısından önem arz eden Yİ-ÜFE’de de aylık bazda görülen yüzde 1.22’lik artış sonrasında senelik data yüzde 27.09 ile 2019 Mayıs’tan bu yana en yüksek noktasına geldi. Öğleden sonra küresel taraftaki fiyatlamalar TL varlıkları üzerinde de etkili olurken, TCMB’nin yatırımcı sunumunda: Gerekmesi halinde ek sıkılaştırma adımının atılacağına dair açıklaması ise ileriye dönük olarak kritik başlıklardandı. Yeni işlem gününde de, TL varlıkları açısından; iç ve dış taraftan gelecek haber akışları, ekonomik verileri ve tahvil/CDS piyasalarındaki fiyatlamaları yine takipte olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin