Günlük Forex Analizleri

DX050121.png

Güne Bakış

Küresel Piyasalarda Dikkatler ABD’de; ISM İmalat PMI’ı ve Georgia Senato Seçimleri Kritik!
Küresel tarafta, yeni yılın ilk işlem gününe; Covid-19 mutasyonu ve bu kapsamda karantina tedbirlerinin uzatılmasına dair endişelere karşın, ABD’nin Georgia eyaletinde 5 Ocak’ta(bugün) yapılacak Senato seçimlerindeki tamamlanan erken oy verme işlemlerinde Demokratların önde olması ve 117. Dönem Kongre üyelerinin yemin ederek göreve başlaması kapsamında(Kongre’nin her iki kanadının da Demokratların elinde olması durumunda icraatçı bir hükumetin yer alacağı beklentileriyle) artan ek teşvik paketi umutlarının etkisiyle risk alma iştahının pozitif olduğu başlangıçlar yaptık. Çin’den sabah karşı gelen Caixin İmalat PMI ve Euro Bölgesi’nin İmalat PMI’larında görülen beklenti altı gerçekleşmeler bir miktar tedirginlik oluştursa da, genel anlamda ABD vadeli endeksleri üzerinden borsalarda başlayan pozitiflik; emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki para birimlerinde de kendisini gösterdi. Çin Merkez Bankası’nın, 4 Şubat’tan itibaren; yabancı yatırımlara ve dış ticarete istikrar kazandırmak için sınır ötesi Yuan politikalarını geliştirecek yönerge hazırladığına dair haber akışları ve yine Çin’in; ABD’nin, Çinli şirketleri borsa kotundan çıkartma hamlelerine yönelik diplomasi yoluyla açıklamalar bulunması ise; Yuan ‘ın ABD Doları karşısında 2018 Haziran ayından bu yana en değerli seviyelerini test etmesine olanak sağladı. Önceki 7 ayda ABD Doları karşısında değer kazanan kur(CNY, CNH), 8.ayına da taşıdığı değerlenme neticesinde; MSCI Gelişen Ülke Para Birimleri Endeksi’ne de rekor kırdırdı. Tüm bu gelişmeler ışığında merakla beklenen ABD Borsalarının açılışında da yeni rekorlar kırılırken, hemen akabinde gerek; New York valisi Andrew Cuomo’un, yeni İngiliz Covid-19 varyantının eyalette görüldüğünü açıklaması, gerekse de; 2.tur Georgia Senato seçimlerinde Cumhuriyetçilerin kazanma ihtimaline dair risk almak istemeyen yatırımcıların satışları ile birlikte borsalar hızla geriledi. Ayrıca; Japonya, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi önemli ekonomilerin karantina sürelerini uzatmaya yönelmesine dair endişelerle de, emtialar ve ABD Doları karşısındaki birçok para biriminde de hızlı satışlar ortaya çıktı.  Senenin ikinci işlem gününde de şuan için; Asya borsaları ve ABD vadelilerinde kısmi satış baskısı görmekteyiz. Günün devamında piyasalar için yine; mutasyona uğramış yeni tür Covid-19, aşılama çalışmaları, ABD maaş çekleri(2000 Dolar’a yükseltilecek mi?) ve ek teşvik beklentileri, ABD-Çin ilişkileri ve Brexit Ticaret Anlaşması gibi önemli gündem maddelerine dair gelişmeleri, fiyatlama davranışlarına etkileri açısından dikkatle takipte olacağız.   Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD’nim ISM İmalat PMI’ı gibi bazı önemli veriler ve yine; ABD’de bugün ikinci turu yapılacak olan Georgia eyalet Senato Seçimi’ne dair sonuçlarla da piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Yurtiçinde; 2020 Enflasyonu Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti!
Yeni yılın ilk işlem gününde, iç tarafta dikkatler hiç kuşkusuz; TÜİK tarafından açıklanacak olan 2020’nin son enflasyon rakamlarındaydı. Açıklanan verilerde; aylık TÜFE yüzde 1.25 artış gösterirken, böylece senelik TÜFE yüzde 14.03’den yüzde 14.60’a yükseldi. Yİ-ÜFE’de de; aylık bazda görülen yüzde 2.36’lık yükseliş sonrasında, senelik Yİ-ÜFE yüzde 23.11’den yüzde 25.15’e yükseldi. Çekirdek TÜFE göstergelerinde de yüzde 0.99 ile yüzde 1.41 arasında artışlar görülürken,  senelik bazda yüzde 14.31 ile 2019 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. TÜFE’nin alt kırılımlarında en yüksek artış görülen gruplar; Ev eşyası, Ulaştırma ve Gıda/Alkolsüz İçeçekler olurken, bir diğer dikkat çeken husus ise; geçtiğimiz ay 908 Baz puan olan YİÜFE-TÜFE farkının, bu ay 1055 Baz puan ile 2019 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasıydı. Yine, ortaya çıkan manşet enflasyon(senelik TÜFE) rakamının; YEP(Yüzde 10.50), TCMB Enflasyon Raporu(Yüzde 12.10) ve TCMB Beklenti Anketi(Yüzde 14.18)’ndeki tahminlerin hepsini aşması da dikkat çekti. Dün, enflasyon dataları ile aynı saatte açıklanan ISO/Markit İmalat PMI datasındaki ivme kaybı da devam ederken, güne pozitif başlayan TL varlıklarında geçici de olsa bir miktar değer kayıpları ortaya çıktı. Akabinde ise; gelişmekte olan para birimlerinin Çin Yuanı öncülüğünde güçlenmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın açıklamaları ile yeniden TL varlıkları değer kazandı. 5 yıllık CDS tarafında 300 eşiğinin altına gelinirken, kurlarda oluşan geri çekilmelerin yanı sıra; borsa tarafında da küresel risk alma iştahındaki güçlü seyrin etkisiyle rekorlar yenilendi. Akşam saatlerinde küresel risk alma iştahında yaşanan daralmalar ise kurlarda yeniden TL aleyhine fiyatlamaları beraberinde getirdi. Dünkü enflasyon rakamları sonrasında bugünkü işlem gününde; uluslararası kurumların, 2021 yılı enflasyon görünümü ve bu bağlamda TCMB’nin atması gereken adımlara yönelik yapacakları açıklamaları takipte olacağız. Yine; “Covid-19 Pandemisi”nin ve jeopolitik gelişmelerin durumunu da, küresel taraftaki diğer gelişmelerin TL varlıklarına olası etkileri ile birlikte takipte olacağız. 

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin