Günlük Forex Analizleri

DX051120.png

Güne Bakış

ABD Seçimlerini Sindirmeye Çalışan Piyasalar, Bir Yandan da; FED/FOMC Kararlarına Odaklanacak!
Dün, küresel piyasalarda tüm dikkatler; ABD seçimlerindeydi. TSİ 03:00 sularında Doğu bölgelerden başlayarak oy verme işlemi sona erirken, ilk gelen sonuçlar Biden’ın seçimi kazanacağına işaret etmekteydi. Ancak, ilerleyen saatlerde Trump’ın aldığı eyaletler artmaya başlayınca delege sayıları arasındaki fark da eridi. Trump, bir ara öne dahi geçerken; bıçak sırtı durumda olan North Carolina, Georgia, Wisconsin ve Nevada ile sonuçların geriden geldiği Pennsylvania ve Michigan’dan gelecek haberler önemli hâl aldı. Biden’ın temkinli açıklamaları sonrasında Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen Trump: Seçimin kazanı olduğunu iddia ederken, Biden’ı bitmiş seçimi çalmaya çalışmak ile suçladı. Halen oy verme işlemlerinin devam ettiğini de iddia eden Trump, mahkemeye gideceklerini de söyleyerek; olası bir yenilgi durumunda ortalığın karışacağının sinyalini verdi. Akşam saatlerinde Wisconsin’de Biden’ın kazandığı kesinleşirken, Michigan’da da avantaj sağlaması ile gözler yine önde olduğu Nevada’ya çevrildi. Sandık çıkış anketlerinde 264 sayısına kadar ulaşan Biden’ın; Nevada’nın temsil ettiği 6 delegeyi alması yeterli olacakken, Trump’ın ekibi ise; yine bıçak sırtı durumda olan Michigan, Pennsylvania ve Georgia’da oy sayımının durdurulması için yasal işlem başlattı. Öte taraftan, dün; ekonomik takvimde açıklanan Hizmet ve Bileşik PMI dataları ve ABD ‘den gelen ADP Özel Sektör İstihdam Raporu ile kısmen dalgalanmalar gördük. Yeni işlem gününde de; ABD seçim sonuçlarını dikkatle takip edeceğiz. Başkanlık seçimlerindeki karmaşanın yanı sıra; Kongre dengesi için de her bir sandalye kritik olacak. Ayrıca; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini, ekonomik takvimde açıklanacak olan bazı önemli dataları, BOE kararları ve yine bazı küresel şirketlerin açıklayacakları finansalları da takip edeceğimiz günün finalinde ise; FED’in dün başlayıp bugün devam edeceği FOMC toplantıları sonucunda açıklanacak olan kararlar ve FED Başkanı Powell’ın yapacağı basın toplantısı ile de volatil hareketler görebiliriz.

İç Piyasalarda da; Küresel Gelişmeler Takip Ediliyor!
Dün, iç tarafta da; ABD seçim sonuçları kaynaklı fiyatlamalar gördük. Sabah saatlerinde; Trump’ın delege sayısının Biden’a yaklaşması ve favori duruma yükselmesi ile borsa tarafında yukarı yönlü hareketler ortaya çıkarken, Biden’ın farklı önde olduğu kısımda 8.51’i test eden DolarTL 8.38’e, 9.95’i test eden EuroTL 9.77’ye kadar geriledi. Keza, borsa tarafında da yukarı yönlü hareketler oluşurken, gün içerisinde; Covid-19 tedbirlerine İstanbul Valiliği tarafından eklenen yeni maddeler, önemli küresel datalar, TCMB’nin açıkladığı reel efektif döviz kuru gerçekleşmeleri ve yine ABD seçimlerine dair gelen yeni haberler ile de kurlar ve borsada kısmi oynaklıklar oluştu. ABD seçimlerine dair gelişmelerin bugün de takip edileceği iç tarafta, yine küresel cephede; FED/FOMC kararları gibi önemli unsurlar ile de fiyatlamalar görebiliriz. Keza, TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek kararlar ve yine iç taraftaki risk unsurlarına dair gelişmeler de TL varlıklarında oynaklıklara neden olabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin