Günlük Forex Analizleri

DX050221.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde; ABD İş İstatistikleri Kritik Olacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; İngiltere’deki Covid-19 mutasyonunun yeniden mutasyona uğraması ve İtalyan hükumetine dair belirsizlikler ile risk alma iştahı düşük başladık. İlerleyen saatlerde; İtalya’da eski ECB Başkanı Draghi’nin hükumet kurma çalışmaları takip edilirken, Demokrat Parti(PD)’nin Draghi’ye desteğini açıklamasına karşın Beş Yıldız Hareketi’nin önceki gün desteğini çekeceğini söylemesinin negatif etkileri “Euro” üzerinde hissedilmeye devam etti. Keza, ECB’nin; Euro Bölgesi üyesi olmayan merkez bankaları ile olan ikili likidite hatlarını 9 ay daha uzatma kararı da Euro’da son günlerde oluşan güven kırılımını onarmaktan uzaktı. Dün, İngiltere Merkez Bankası(BOE)’nın kararları da takip edildi. Faiz ve varlık alım miktarında herhangi bir değişiklik yapılmazken, negatif faiz beklentilerinin ötelenmesi ve bazı projeksiyonlarda yapılan olumlu revizeler sonrasında Pound varlıkları değer kazandı. Küresel ekonomik takvimde açıklanan kritik verilerden; ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları’nın son 9 haftanın en düşüğünde gelmesi ise, eBay(Paypal) gibi bazı güçlü bilançolar ile birlikte ABD Borsalarını hızla toparladı. Akşam saatlerinde yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkesinin Dışişleri stratejisini açıklamasına odaklandık ve burada; Rusya ve Çin’e verilen gözdağlarına karşın, önceki başkan Trump’ın ilk bakanlık ziyaretinin Savunma Bakanlığı(Pentagon) olduğu düşünüldüğünde Joe Biden’ın ilk bakanlık ziyaretinin Dışişleri Bakanlığı olması; Biden’ın diplomasi yoluyla işleri çözeceği tezini güçlendirdi ve piyasalarda risk alma iştahını artırdı. Ayrıca; yeni ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, piyasa regülatörleri ile yaptığı toplantıdan; Reddit kaynaklı fiyatlamalar benzeri manipülatif  işlemlere anında müdahale edileceğine dair çıkan karar da borsaları rahatlattı ve S&P500 ve Nasdaq da(Dow Jones da çok yaklaştı) yeni rekorların kırılmasına destek oldu. Risk alma iştahının güçlü olmaya devam ettiği yeni işlem gününde de küresel tarafta; Önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler, ABD Teşvik Paketi ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak. Keza, ekonomik takvimde ABD’de açıklanacak olan;  Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi önemli veriler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

İç Tarafta; Kurlardaki İyimserlik Dün de Korundu!
Yurtiçinde, dün sabah saatlerinde; kurlar ve borsalarda karmaşık görünüm hâkimdi.  Öğleden sonra TCMB’den gelen haftalık döviz rezerv rakamlarında görülen artış ve yine döviz mevduatlarında görülen azalma ile TL kurları değer kazandı. Keza, önceki gün beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon rakamlarına karşın; don zamanlarda TCMB’den gelen sıkılaştırma vurgusunun –olası- faiz artırımına işaret etmesi ve yine; Salı akşamı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sulivan arasında gerçekleşen yapıcı görüşmenin yansımalarının devam ediyor olması da pozitiflik unsuruydu. Borsa tarafı akşamüzeri bir miktar baskı altında kalırken, günün sonunda yatay pozitif  kapanış gösterdi. Yurtiçinde haftanın son işlem gününde de; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışları ve ekonomik verileri TL varlıklarına etkileri açısından yine dikkatle izleyeceğiz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin