Günlük Forex Analizleri

DXY050321.png

Güne Bakış

Powell da Piyasalara Çare Olamadı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; risk iştahı zayıf başladık. Avrupa seansında açıklanan verilerde; Euro Bölgesi Perakende Satışlar verileri beklentilerin altında gerçekleşme gösterirken, İşsizlik Oranı ise öngörülere göre pozitifti. Öğleden sonra; ABD Teşvik Paketi’nin Senato görüşmelerinin başlayacağına yönelik haber akışları ile risk alma iştahında görülen artışlar; ABD’de takip edilen önemli verilerden Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Fabrika Siparişlerinin beklentilerden iyi gerçekleşmesi ve FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmaya dair umutlar ile hızlandı. Ancak, Powell’ın konuşmasında enflasyonda artış görüleceğine dair(her ne kadar bunun geçici olacağını belirtse de) ifadeler sonrasında ABD tahvil faizleri hızla tırmanışa geçti. Bununla birlikte ABD Doları da güçlenirken, doğal olarak risk alma iştahı da hızla daraldı.Petrol fiyatları ise; dün yapılan OPEC/OPEC+ toplantılarında, Nisan ayı kesintilerinin değiştirilmeyeceğine dair haber akışlarından olumlu yönde nemalanmaya devam etti.   Küresel risk alma iştahının zayıf olduğu yeni işlem gününde de, ekonomik takvimde; ABD’deki Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi önemli verileri ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamaları, toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrilerine(ve buna paralel olarak piyasaya) yansımaları açısından dikkatle takipte olacağız. Haber akışları tarafında da önemli gündem maddeleri olarak yine; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmeleri, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları izleyeceğiz.

 

TL Varlıkları da Küresel Piyasalardaki Hareketliliğe Eşlik Ediyor!

Yurtiçinde, perşembe gününde; sabah saatlerinde kurlarda bir miktar TL lehine fiyatlamalarla, borsada ise çarşamba günü akşamında küresel taraftaki satışların etkisiyle kısmi negatif açılışla başladık. Çarşamba günü açıklanan enflasyon rakamlarının ardından JP Morgan, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 10,5'ten yüzde 11,2 seviyesine çıkardı. Buna bağlı olarak TCMB’nin Mart ayı toplantısından 100 baz puanlık yükseliş beklediğini açıkladı. Önümüzdeki 2 haftada fiyat dinamiklerinde iyileşme ve risk iştahındaki toparlanmaya bağlı olarak faiz artırımı yapmamaya cesaretlendirebileceğini de vurguladı. Öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen: “önümüzdeki hafta ekonomik reform paketimizi kamuoyuna açıklayacağız” açıklaması, daha sonraki günlerde önemli başlık olarak takip edilecektir. TCMB’den açıklanan verilere göre 26 şubat haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 2 milyar 58 milyon dolar azaldı. Akşam saatlerinde ise FED Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamalar sonrasında, ABD tahvil faizlerindeki artışla beraber kurda yukarı yönlü işlemler gördük. Yeni işlem gününde de, TL varlıkları açısından; iç ve dış taraftan gelecek haber akışları ve ekonomik verileri takipte olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin