Günlük Forex Analizleri

DX060121.png

Güne Bakış

Joe Biden “Topal Ördek” Olma Yolunda; Küresel Risk Alma İştahı Daraldı!
Küresel tarafta senenin ikinci işlem gününe; önceki akşam yaşanan “sell-off”lar sonrasında karmaşık görünüm ile başladık. Açılışla birlikte; Asya borsaları ve ABD vadelilerinde başlayan kısmi geri çekilmelere karşın, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki birçok para birimi ise toparlanmaya çalıştı. Önemli ülkelerde düşünülen (ki Birleşik Krallık ve Almanya gibi bazı ülkeler karantina sürelerini uzatma kararı aldı) ilave karantina tedbirleri ve Avrupa ilaç Ajansı’nın; Moderna aşısının başvurusu üzerinde yapacağı değerlendirmeyi ertelemesi gibi olumsuz haber akışlarında karşın; NYSE(New York Borsası)’nin Çinli şirketleri kot dışına almaktan vazgeçtiğine dair olumlu gelişmeler de takip edilirken, dikkatlerin çevrildiği ABD’nin Georgia eyaletinde yapılacak senato seçimlerine dair belirsizlikler ise yatırımcıları temkinli hareket etmeye zorladı. Ekonomik takvimde açıklanan verilerde; Almanya’nın Perakende Satışlar ve İşsizlik Oranı rakamları beklentileri karşılarken, ABD’de merakla beklenen ISM İmalat PMI’ı da 2018 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarak; akşamüzeri piyasalardaki risk alma iştahını yükseltti. Senenin üçüncü işlem gününde ise dikkatler; TSİ 03:00’de sandıkların kapandığı Georgia’daki ikinci tur Senato Seçimleri’nde. Şuana kadar açılan sandık oranı yüzde 90’ı geçti ve sayıma TSİ 16:00’ya kadar ara verildi. Gelen sonuçlara göre her iki Cumhuriyetçi aday da önde ve oylama bu şekilde sonuçlanacak olursa; Cumhuriyetçiler 48’e(Demokratlara destek veren 2 bağımsız Senatörle birlikte) karşı 52 sandalye ile Senato üstünlüğünü koruyacak ve yeni ABD Başkanı Joe Biden’ı “Topal Ördek(Sadece kendi partisinin desteği ile tek başına iş yapamaz)” durumuna düşecek. Mevcut durumda ortaya çıkan riskler, Demokratların Kongre’nin her iki kanadında da(Temsilciler Meclisi ve Senato) üstünlüğü ele geçirmesi halinde; daha fazla ek teşvik olacağı beklentileri ile hareket eden piyasalarda risk alma iştahını düşürdü. Günün devamında da(Türkiye Saati ile 16:00’dan itibaren sayım devam edecek) konuya ilişkin gelişmeleri ve bu bağlamda ABD’deki yeni teşvik paketleri beklentilerini takipte olacağız. Yine, Joe Biden hükumetinin durumu açısından kritik olacak olan; ABD Temsilciler Meclisi’nde bugün yapılacak oturumda seçim sonuçlarının tescil edilip edilmeyeceği –ki yılbaşı tatilinde 12 Cumhuriyetçi Parti Temsilcisinin kendi bölgesindeki seçim sonuçlarına itiraz edeceği açıklanmıştı- kritik olacak. Ayrıca, günün devamında piyasalar için yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar, aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve Brexit Ticaret Anlaşması gibi önemli gündem maddelerine dair gelişmeleri, fiyatlama davranışlarına etkileri açısından dikkatle takipte olacağız. Ekonomik takvimde açıklanacak olan; Hizmet PMI’ları gibi bazı önemli verilerle de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Enflasyon Dataları Sonrasında; TL Varlıkları İçin Yeni Pozitif Hikâye Gerekli!
Yılın ikinci işlem gününde, iç tarafta; önceki gün açıklanan enflasyon datalarının yankıları takip edildi. Uluslararası kurumların; tahminlerin üzerinde gelen rakamlarla ilgili olarak endişelerini dile getirmesi ve TCMB’nin daha fazla sıkılaştırma yapmasının gerekebileceğini belirtmesi dikkat çekerken, TCMB tarafından açıklanan Aralık ayı fiyat gelişmeleri raporunda ise: Temel malların enflasyon üzerinde belirleyici olduğu ve üretici fiyatlarındaki artışın TÜFE üzerinde neden olduğu baskının da devam ettiği belirtildi. Dün ayrıca, Çarşamba günü(bugün) yapılacak olan 21 Milyar 97 Milyon TL’lik Hazine iç borç itfası öncesinde düzenlenen ihalelerin sonuçları da takip edilirken; ihalelerin sorunsuz atlatılması ile TL kısmen güçlendi. Bugünkü işlem gününde de; uluslararası kurumların, 2021 yılı enflasyon görünümü ve bu bağlamda TCMB’nin atması gereken adımlara yönelik yapacakları açıklamaları TL varlıkları açısından takipte olacağız. Yine; “Covid-19 Pandemisi, jeopolitik gelişmelerin durumunu ve küresel taraftaki gelişmelerle de TL varlıklarında volatil işlemler görebiliriz. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin