Günlük Forex Analizleri

DX080121.png

Güne Bakış

 Borsalar; Teşvik Beklentilerini Fiyatlıyor, ABD Doları; Güç Kazanmaya Çalışıyor!
Küresel tarafta dünkü işlem gününe; ABD’nin, Georgia eyaletinde yapılan ikinci tur Senato Seçimlerinin Demokrat adaylarca kazanılması sonrasında ortaya çıkan “Mavi Dalga”nın; ek mali teşvik beklentilerini güçlendirmesinin etkisiyle risk alma iştahı güçlü olarak girdik. Önceki gün, Kongre’de çıkan olaylar nedeniyle yarım kalan tescil oturumunda da; Arizona ve Pennsylvania için yapılan itirazlar reddedilirken, 270’in üzerinde delegenin onaylaması sonrasında; oturumu yöneten mevcut Başkan Yardımcısı Mike Pence, Joe Biden hükumetinin tescillendiğini ilan etti. Çevresindeki Bakan ve bürokratların istifa etmeye başladığı mevcut ABD Başkanı Donald Trump ise, yaptığı açıklamada: “Seçim sonuçlarına tamamen karşı çıkıyor olsam da, 20 Ocak’ta görevi barışçıl olarak devredeceğim” diyerek piyasalar üzerindeki soru işaretlerini kısmen hafifletti. Ancak, olayların devam etmesi ile Washington DC’de ilan edilen OHAL’in; Joe Biden’ın görevi teslim almasına kadarki süreçte 15 gün süre ile uzatılması ile ABD Medyası’nda; Trump’ın görevden alınması için Anayasa’nın ek 25.maddesinin işletilebileceğine dair çıkan haberler ve Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar’ın; Trump’ın görevden uzaklaştırılması için azil tasarısı hazırladığına dair açıklaması ise dikkat çekiciydi. Akşam saatlerinde Omar’a, Demokratların Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Liderleri de(Pelosi ve Schumer) eşlik ederken, dikkatler bu madde kapsamında Mike Pence’in aksiyon alıp almayacağına çevrildi. Dün açıklanan önem derecesi yüksek ekonomik verilerde ise; Euro Bölgesi’nin TÜFE rakamlarındaki deflasyonist baskının devam ettiği görülürken, yine; Bölge’nin Perakende Satışlar datası da öngörülen rakamlardan kötü gerçekleşmeler gösterdi. ABD’de açıklanan İşsizlik Maaşı Başvuruları; önceki iki haftada olduğu gibi beklentilerden iyi gerçekleşme gösterirken, ISM İmalat Dışı PMI’ının da tahminlerden iyi gelmesi teşvik paketi beklentileri ile birlikte ABD Borsalarındaki yükselişe ivme kazandırdı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişlerin de devam ettiği günde, ABD Doları’nın da; tepki alımları ile karşılaştığı görüldü. Bugünkü işlem gününe de benzer fiyatlamalar ile başlayan piyasalarda, günün devamında da; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar(ki dün, küresel çapta 820 Bin yeni vaka ile rekor artış görüldü), aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve mevcut ABD Başkanı Trump’a yönelik olası azil soruşturmasıyla alâkalı gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz. Ekonomik takvimde açıklanacak olan; Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar gibi bazı önemli ABD verileriyle de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Bist100, Dün de; Küresel Risk Alma İştahından Destek Bularak Rekorlarını Yeniledi!
Dünkü işlem gününe de; TL kurlarında sığ hareketler ile başlanırken, sabah saatlerinde oluşan pozitif(TL lehine) işlemlerle; DolarTL’de 7.24’ün, EuroTL’de 8.89’un altı test edildi. Ancak, ilerleyen saatlerde bir miktar tepki hareketi ortaya çıktı. Ayrıca, TCMB tarafından dün açıklanan; haftalık rezerv değişimlerindeki azalışlar da kurlar üzerinde geçici olarak baskı oluşturan unsurlardı. Güne, yine rekor kırarak başlayan Borsa İstanbul Ulusal-100 Endeksi ise; küresel risk alma iştahında ABD’nin yeni teşvik paketi beklentileri ile görülen artıştan nemalanmaya devam etti ve rekorlarını(gün içi ve kapanış) tazeledi. İç tarafta bugünkü işlem gününde de; uluslararası kurumların, 2021 yılı enflasyon görünümü ve bu bağlamda TCMB’nin atması gereken adımlara yönelik yapacakları açıklamalar ve kur tahminlerini TL varlıkları açısından takipte olacağız. Yine; iç jeopolitik/siyasi meselelerin durumu ve küresel taraftaki risk alma iştahına etki edebilecek gelişmelerle de TL varlıklarında volatil işlemler görebiliriz. 

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin