Günlük Forex Analizleri

DX081220.png

Güne Bakış

Birleşik Krallık’tan; Aşılama ve Brexit Ticaret Anlaşması’na Dair Gelecek Haberler Kritik Olacak!
Dünkü işlem gününe rekorlar kırarak başlayan ABD vadelilerinde; ABD’nin en kalabalık nüfusa sahip eyaleti olan California’da, Covid-19 Pandemisi’nin yayılımını yavaşlatmak için yeni kısıtlamaların getirileceğine dair haber akışları ile moraller bozuldu. Öte yandan, hafta sonunda Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında yapılan görüşmelerden Brexit Ticaret Görüşmelerinin Pazartesi gününden(Dün) itibaren Brüksel’de devam etmesi yönünde karar çıkmıştı. Dünkü görüşmeler neticesinde AB tarafı; 3 önemli başlıkta anlaşmazlıkların devam ettiğini deklare ederken, İngiliz tarafı ise; görüşmelerin her an için sonlanabileceği tehdidinde bulundu. İngiliz tarafının tutumu sonrasında piyasalarda risk alma iştahı daralma gösterirken, borsalar ve emtiaların yanı sıra; Pound ve Euro da hızla baskı yedi. AB Baş müzakerecisi Michel Barnier de Çarşamba gününden sonra görüşme yapılmayacağını söylerken,  akabinde ise; müzakereleri kurtarmak için Johnson ve von der Leyen arasında yapılan telefon görüşmesine dair beklentilerle piyasalarda bir miktar toparlanma görüldü. Görüşmenin sonunda açıklamada bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: Adil rekabet, denetim ve balıkçılık gibi alanlarda anlaşmazlıkların devam ettiğini, ancak bu anlaşmazlıklara rağmen müzakerelerin devam etmesi yönünde karar aldıklarını beyan etti. Dün ayrıca, AB tarafı; Polonya ve Macaristan’a Salı gününe(Bugün) kadar uzun vadeli bütçe ve yeni ekonomik toparlanma fonu konusunda süre tanırken, bu konuya dair karşı taraflardan da olumlu bir açıklama gelmedi. Haftanın ikinci işlem gününde de, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini; majör merkez bankalarının yetkililerinden gelebilecek açıklamalar ile birlikte izleyeceğiz. Japonya’dan gelen 3.Çeyrek GSYİH Değişimi gibi önemli datalarla başladığımız ekonomik takvimde ise; Almanya ZEW Endeksleri ve Euro Bölgesi’nin 3.Çeyrek GSYİH Değişimi gibi bazı kritik datalar da takip edilecek.

İç Tarafta Bugün de; Dış İlişkilerimizin Durumu Önem Arz Edecek!
İç tarafta, yeni haftaya; TL varlıklarında kısmen baskı ile başlanırken, sabah saatlerinde; AB Dışişleri Bakanları toplantısından gelen haber akışları ve akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; gerek Doğu Akdeniz’deki meseleler üzerinden AB ile ilişkiler, gerekse yapılması düşünülen yapısal reformlar ile alakâlı açıklamaları ile kısmen oynaklıklar oluştu. Ayrıca, Deutshe Bank gibi bazı uluslararası kurumların geçtiğimiz Perşembe günü açıklanan enflasyon oranlarına ve bu bağlamda 24 Aralık’ta yapılacak olan TCMB/PPK toplantısına yönelik projeksiyonları da takip edildi. BofA’nın bazı Türk bankalarına yönelik fiyat hedeflerini yükselttiği raporuna karşın; uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türk Bankacılık sektörüne dair hazırladığı raporda altını çizdiği bazı kritik noktalar(Döviz likiditesinde TCMB’ye bağımlılık ve kârlılık düşüşü) ile birlikte Bankacılık Endeksi satış yedi. Buna rağmen günün sonunda borsa tarafındaki değer kayıpları oldukça sınırlı oldu. Keza, kurlarda da; Almanya başta olmak üzere AB’deki bazı ülkelerin Perşembe ve Cuma günü yapılacak olan AB Liderler Zirvesi’nde, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına karşı olduklarına dair haber akışları ile TL lehine fiyatlamalar ortaya çıktı. Yurtiçinde haftanın ikinci işlem gününde de; bu hafta yapılacak olan AB Liderler Zirvesi ve ABD Kongresi'nde görüşülecek NDAA(Ulusal Güvenlik Yetkilendirme Yasası) kapsamındaki CAATSA oylaması öncesinde, AB ve ABD ile ikili ilişkilerin durumu dikkatle takip edilecek. Yine, hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları da, TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımları ile birlikte kritik olacak. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de dolaylı olarak TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin