Günlük Forex Analizleri

DXY080221.png

Güne Bakış

Küresel Ekonomik Takvimde; ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşması da Kritik Olacak!
Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe de küresel risk alma iştahı yüksek başladık. Özellikle de ABD Senatosu’nda; Demokratların, Cumhuriyetçilerin desteği olmaksızın Covid-19 yardım paketini geçirmesine izin veren bütçe tasarısının oylanacak olması(ki öğleden sonra onaylanarak Temsilciler Meclisi’ne gönderildi) önemliydi. Gün içerisinde gelen diğer kritik haberlerde; Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın ortaklaşa geliştirdikleri aşının yeni İngiliz varyantı üzerinde de etkili olduğu belirtilirken, G.Afrika varyantı üzerinde ise sınırlı etki olduğu bildirildi. Açıklanan önemli ekonomik verilerde; ABD Tarım Dışı İstihdam Değişimi 49 Binlik artış ile beklentilerin hemen altında gelirken, geçtiğimiz ayki datadaki işgücü kaybına 87 Bin kişilik ilave revize(olumsuz) yapılması ise negatiflik unsuruydu. Ortalama Saatlik Kazançlardaki aylık artış oranı da beklentilerin kısmen altında kalırken, buna karşın; senelik ortalama saatlik kazançlar yüzde 5.1’den yüzde 5.4’e çıktı. Yine, İşsizlik Oranı’nın da yüzde 6.7’den yüzde 6.3 gerilemesi de dikkat çeken pozitif gelişmeydi. Hafta sonunda ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’ın: Büyük bir teşvik paketini hızlıca geçirmeye ihtiyaçları olduğuna dair açıklamalarının yanı sıra, Demokratların Başkan Biden’ın isteği üzerine teşvik paketi sürecini hızlandırmaya çalıştığına dair haber akışları da pozitiflik unsuruydu ve yeni haftanın ilk işlem gününe de bu bağlamda risk alma iştahı güçlü başladık. Keza, ECB Başkanı Lagarde’ın: Euro Bölgesi’nde toparlanmanın gecikmesine karşın, 2021 yılının bir toparlanma yılı olacağı konusunda güvenlerini koruduklarına yönelik söylemi de risk iştahını destekleyecek nitelikteydi.  Küresel tarafta, günün devamında ABD yardım paketi konusunun yanı sıra yine; Önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak. Keza, ekonomik takvimde; Almanya Sanayi Üretimi gibi açıklanacak önemli veriler ve ECB Başkanı Lagarde başta olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Geçtiğimiz Cuma Günü Bist’te Düzeltme Gördük!
Yurtiçinde, geçtiğimiz Cuma gününde TL lehine işlemlerin devamını gördük. Küresel taraftan risk alma iştahında devam eden güçlü seyrin yanı sıra, iç tarafta da TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın sabah saatlerinde yaptığı açıklamalardaki: Bu yıl uzun süre faiz indirimini gündeme almalarının mümkün olmadığı ve rezervleri ihaleler yoluyla sabırla artıracaklarına dair söylemleri ile 5 yıllık CDS’lerde son 11 ayın, kurlarda son 7 ayın en iyi(TL lehine) seviyeleri görüldü. Güne pozitif başlayan Borsa İstanbul’da ise günün sonuna doğru kâr satışları ön plana çıktı. Yurtiçinde, yeni haftanın ilk işlem gününde de yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışları ve ekonomik verileri TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin