Günlük Forex Analizleri

DX091120.png

Güne Bakış

Biden Zaferini İlan Etti, Piyasalarda Dikkatler; ABD Teşvik Paketinde!
Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe; ABD Başkanlık seçimlerinde umutları azalan mevcut Başkan Trump’ın Demokratlara yönelik artırdığı tepkilerin, ABD Senatosu seçimlerinde Cumhuriyetçilerin önde olması ile birlikte düşünüldüğünde teşvik paketinin zora gireceği endişelerine neden olması ve bu kapsamda risk iştahının daralması ile başladık. Keza, Perşembe gününün küresel çapta günlük Covid-19 vaka sayılarının 605 civarına gelerek yeni bir rekor kırması da endişeleri tetikleyen unsurlardandı. İlerleyen saatlerde Trump’ın önde gittiği Georgia’daki farkın azalması ve Biden’ın eyalette ilk kez öne geçmesinin yanı sıra, Senato’daki sandalye sayısına da eşitlik(48-48) geldi ve Pennsylvania’daki oy sayımında da Biden’ın Trump ile arasındaki farkın hızla erimesi ile “Mavi Dalga(hem Başkanlığın elde dilmesi, hem Senato, hem de Temsilciler Meclisi çoğunluğunun Demokratlara geçmesi)” senaryosu gündeme geldi. Bu bağlamda, piyasaların beklediği ABD’nin yeni teşvik paketine dair beklentiler de artarken; buna paralel olarak artan risk alma iştahı ile endeksler, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki bir çok para birimindeki güçlenme devam etti. Yine, ekonomik takvimde ABD tarafında sonuçları merakla beklenen İş İstatistiklerinde; Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Ortalama Saatlik Kazançlar datası öngörülen artışı yakalayamadı. Kapanış öncesinde yine seçimlerle ilgili olarak ortaya çıkan tabloda; Senato’da eksik kalan Georgia’daki 2 sandalye, 5 Ocak’ta yapılacak ikinci tur seçime kalırken, yine bu eyaletteki farkın yüzde 0.5’in altında olması nedeniyle oyların yeniden sayılması seçeneği devreye girdi. Cumartesi günü ise Pennsylvania’daki seçim sonuçlarında Biden’ın galip çıkması ile başkanlık konusu da netleşti. Yeterli delege sayısına ulaşan Biden, Başkanlığını ilan ederken, buna karşın Trump’ın; halen bu durumu kabul etmediği ve Pazartesi günü(Bugün) yargı yoluna başvuracağını deklare etmesi dikkat çekti. Haftanın ilk işlem gününe; ABD seçim sonuçlarının büyük oranda netleşmesi sonrasında artan yeni teşvik paketi beklentileri ile pozitif başladık. Yine de seçim sonuçlarına dair Trump cephesinden gelecek hamleler ve kesinleşmeyen eyaletlerden gelecek sonuçları da dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca; Covid-19 Pandemisi, Brexit sonrasına yönelik ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de izleyeceğiz. 

İç Piyasalarda Hafta Sonu Fırtınası Fiyatlanıyor!
Geçtiğimiz Cuma gününde; borsa tarafındaki pozitif hareketler devam ederken, kurlar tarafında ise; ABD Başkanlık seçimlerinde Georgia eyaletinde Joe Biden’ın öne geçmesi sonrasında, S400 yaptırımlarına dair artan endişelerle yeni rekorlar kırıldı. Hafta sonunda ise tam anlamıyla iç siyasette fırtınalı bir hava hakimdi. TCMB Başkanı Murat Uysal’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alınması ve yerine eski Maliye Bakanlarından Naci Ağbal’ın atanmasının etkileri tartışılırken, dün akşam saatlerinde; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın instagram hesabından yapılan istifa duyurusu ile açılış öncesinde gündem ısındı. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak cephesinden bu durum teyit edilmezken, piyasaların açılışında ise; gelebilecek bir kabine revizyonu beklentileri ile kurlardaki fiyatlamalarda TL lehine sert fiyatlamalar oluştu. Yeni haftanın ilk işlem gününde, TL varlıkları için hiç kuşkusuz; iç taratan kabine revizyonu başta olmak üzere gelecek haber akışlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Ayrıca yine; küresel taraftan risk alma iştahına etki edecek gelişmeleri de takipte olacağız. 

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin