Eurobond ile Uzun Vadeli Yatırım

Eurobond Nedir?

Eurobond (Eurotahvil), devletler veya şirketlerin, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden ihraç edilen orta veya uzun vadeli borçlanma aracıdır ve genellikle devletlerin ve şirketlerin kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamaları amacıyla ihraç edilmektedir.

euro-bond-header

Eurobond kimler için uygundur?

Eurobond, birikimlerini döviz cinsi yatırım araçlarında, orta veya uzun vade değerlendirmeyi amaçlayan yatırımcılar için uygundur. Aynı zamanda risk toleransı düşük ve spekülatif amaçlı kazanç elde etmeyi düşünen yatırımcıların tercih edebileceği bir finansal enstrümandır.

Eurobond'da Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

tab-image eurobond-cta-mobile

Eurobond ile yatırım yaparken zamanlama büyük önem taşımaktadır. Faiz oranları, fiyat dalgalanmaları gibi farklı parametreler Eurobond yatırım maliyetlerini etkileyebilmektedir. Yatırımcı açısından avantaj sunan gelişmelerin yaşandığı zaman aralıklarında alım yapmak Eurobond’un göstereceği performansı olumlu olarak etkiler.

Küresel ve yerel gelişmelere göre değişkenlik gösteren ülke risk primi, Eurobond ile yatırım yapılırken kazancı doğrudan etkiler. Ülke risk priminin yükselmesi Eurobond fiyatlarına düşüş olarak yansır. Bu noktadaki gelişmeleri sürekli olarak takip etmek alım ve satım konusunda doğru zamanlamada yatırımcılara yardımcı olacaktır.

Tüm uzun vadeli yatırım enstrümanlarında olduğu gibi, Eurobond’da da sermaye uzun süreli bir enstrümana bağlı tutulacağı için; yatırımları farklı bir seçenekle değerlendirme şansı ortadan kalkacaktır. Özellikle kısa ve orta vadeli kazanç beklentisi olan yatırımcıların bu noktaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Eurobond yatırımı ne gibi avantajlar sunar?

  • Döviz Yatırımında Çeşitlilik: Eurobond’lar, Amerikan doları, Euro, İsviçre Frangı gibi farklı döviz cinslerinde yatırım yapma imkanı sunar.

  • Vade Seçenekleri: 5 ile 30 yıl arasında alternatif vade seçenekleri sunar.

  • Nakit Akışı: Eurobond’lar uzun vadeli tahvil olmaları sebebiyle kuponlu (faiz ödemeli) olarak ihraç edilmektedir. USD cinsinden yılda iki kere, EURO cinsinden yılda bir kere kupon ödemesi alarak yatırımcı portföyüne düzenli bir nakit akışı sağlar.

  • Likidite: Ayrıca likidite oranı yüksek olan Eurobondlar, piyasa koşulları dahilinde hızlı bir şekilde nakite çevrilebilme özelliğine sahiptir.

Eurobond Nasıl Alınır?

Eurobond alım işlemini, iş günlerinde ve mesai saatleri içerisinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Eurobond yatırımı yapmak ve detaylı bilgi almak için 444 39 34 numaralı telefondan hemen Işık Menkul Müşteri Hizmetleri’ne ulaşın!

Eurobondların üzerinde yazılı olan değere Eurobond nominal değeri adı verilir. Tıpkı diğer bono ve tahvillerde olduğu gibi Eurobond’da da tahvil sahibinin vade sonunda alacağı toplam para miktarını ifade eder.

Eurobond’un birim fiyatı genel olarak ABD tahvillerinin ve ülke risk primlerinin durumuna bağlıdır. Eğer söz konusu ülkenin risk primi yüksek bir seviyede ise, daha yüksek getiri potansiyelinden söz edilebilir. Örneğin Türkiye’nin risk primi, Türkiye 5 Yıllık CDS primi ile izlenir. Buna göre CDS’in düşmesi durumunda Eurobond birim fiyatında artış olurken CDS’in artması durumunda Eurobond birim fiyatında azalma gözlenir.

Bir Eurobond’un bir sonraki faiz ödemesine kadar biriken faizin dahil olduğu fiyata kirli fiyat adı verilir. Öte yandan söz konusu faiz ödemelerini içermeyen fiyata ise temiz fiyat denir. Finansal piyasalarda Eurobond takas işlemleri, kirli fiyat ile yapılır.

Eurobond, vergisel açıdan avantajları bulunan bir yatırım aracı olarak bilinir. Eurobond, kendine has yapısı nedeniyle stopaj vergisinden muaftır, beyana tabidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin